Egy hónapon belül válik esedékessé a részvénycsere során papírjaikat be nem nyújtó tulajdonosok kifizetése, ám a Humet kasszájából továbbra is hiányzik a teljesítéshez szükséges 134 millió forint. Mint ismeretes (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 11., 9. oldal) a névértékemelés során a Humet vállalta, hogy a be nem cserélt részvények tulajdonosai 2007. október 1-jéig pénzbeli követelést érvényesíthetnek a céggel szemben, amit az a követelés beérkezésétől számított hat hónapon belül teljesít. Akik a be nem cserélés mellett döntöttek pénzügyi megfontolásból nyilvánvalóan azonnal jelezték igényüket a Humet felé, így követelésük április első heteiben esedékessé válik. A csere során az alaptőke mintegy 28 százalékát kitevő, 5,5 millió darab régi papírt nem váltottak be korábbi tulajdonosaik, ami 194 millió forintjába kerül a szokatlan névérték-emelési módot választó cégnek. (Ugyanis közel sem lenne ennyire borús a helyzet, amennyiben a részvénycsere során „bevettnek mondható” eljárást alkalmaztak volna. Az általános szokás szerint a be nem cserélt részvények helyett kibocsátott új papírokat a társaság értékesíti - ahogy ez a Humet esetében is megtörtént -, ám az érvénytelenített részvények tulajdonosait nem fix összeggel, hanem az új papírok eladásából befolyt összeggel kárpótolják).
A be nem cserélt részvények közül eddig 134 millió forintnyi kifizetését kérték a társaságtól, a fennmaradt 60 millió nyilván feledékenyebb Humet tulajdonosok kezében szunnyad. Az összeg kifizetésére a társaság gyorsjelentés szerinti 40 millió forintja nem elegendő. Civin János ezt lapunk kérdésére elismerte, s hozzátette: az elmúlt hónapokban minden erejükkel a fennmaradó összeg előteremtésén fáradoztak, és az elmúlt öt évben eddig mindig eleget tettek fizetési kötelezettségeiknek, reméli, ez most sem lesz másként. Mindenesetre nehéz helyzetben van az elnök, az idő rövidsége és a cég teljesítménye alapján rendkívül komoly feladat lesz a majd százmillió forintnyi összeget a tőkepiacról előteremtenie, vélhetőleg valami más megoldás után kell majd néznie.
Április első hetei azonban nem a legvégső határidőt jelentik a Humet számára. A vonatkozó törvény szerint az illetékes bíróság abban az esetben indítja meg a felszámolást, ha a követelés hatvan napja lejárt, és annak jogosságát nem vitatják. Paradox módon azonban ez nem állhat a be nem cserélt részvények tulajdonosainak érdekében. Mivel a részvényesek a követelési sor legvégén állnak, a felszámolási eljárásban kisebb esélyük lenne pénzükhöz jutni, mintha a cég fellendülésében bíznának.
Persze mind Civin, mind a Humet mászott már ki ennél szorultabb helyzetből is, s nincs kizárva, hogy a tőzsdei körökben csak mágusként emlegetett elnök az utolsó pillanatban most is előránt valamit cilinderéből. A Humet-R feldolgozására gyárat alapító tajvani partner, a céghez sok szálon kötődő Senergie Rt. és esetleg a Csucska Elek Alapítvány is a társaság segítségére siethet. Persze csak ha bármelyikük értelmét látja egy évek óta hatalmas veszteséggel termelő cég agóniája meghosszabbításának.
