Kicsi az esélye, de nem lehetetlen, hogy még szükség lesz gázkorlátozásra az idei télen - mondta Szemmelveisz Zoltán, a Mol gázüzletágának igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére. Február közepén az olajtársaságnál 639 millió köbméter volt az úgynevezett mobil gázkészlet. Abból kiindulva, hogy a jelenlegi fogyasztás naponta 18-22 millió köbméter gázt igényel a tárolókból (a többi folyamatosan érkezik az importból), ez megközelítőleg 30 napra elegendő. De nagyon valószínű, hogy márciusban már melegebb lesz az idő, így ennek teljes felhasználására sem lesz szükség. Mindenesetre a Mol hétfőn a még hátralevő téli időszakban felmerülő esetleges rendkívüli igények kielégítésére újabb 100 millió köbméter gázt vásárolt márciusra.
A Mol a mostani fűtési szezonnak az ukrajnai bértárolással együtt mintegy 55 millió köbméterrel több tárolt gázzal indult neki, mint az előzőnek. Ehhez jött még a nyáron végrehajtott kapacitásnövelés az egyik áteresztő állomáson, amelyen keresztül immár naponta 3 millió köbméter gáz léphet be az országba. E beruházás miatt lerövidült a gázbetárolásra nyáron rendelkezésre álló idő, többek között ezért is volt szükség az ukrajnai bértárolás jelentős növelésére. Az előző időszakhoz képest 200 millió köbméterrel több, összesen 590 millió köbméter gázt tároltatott a Mol Ukrajnában, nem számítva a tegnap lekötött 100 millió köbmétert.
A hazai földgázeladások ebben a fűtési szezonban elérték a 11,5 milliárd köbmétert, ami egymilliárd köbméterrel meghaladja az előző - egyébként szintén az átlagosnál hidegebb - tél adatait. A Molnak mindez jelentős többletköltséget jelent - a megtett intézkedések meghaladják a társaság működési engedélyében rögzített minimális szolgáltatás szintjét -, ami vélhetően a negyedéves gyorsjelentés számait is negatívan befolyásolja majd. Különösen ha figyelembe vesszük az időközben gyengülő forintot s a gázüzlet eredményét negatívan befolyásoló emelkedő világpiaci olajárakat.
