BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az év végén javított a Fotex

2003. február 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az erős forint miatt rosszul indult az év az Ajka Kristály Kft. révén jelentős dollárexportőrnek számító Fotex-csoportnál (az első negyedéves profit mindössze 9 millió forint volt), de az utolsó negyedévben, ha nem is a régi szinten, de elég jól teljesített a csaknem húsz vállalatból álló birodalom. A kiskereskedelmi cégek mindössze 0,8 százalékkal növelték bevételüket, mivel az 57 milliárdos Fotex-forgalom 30 százalékát adó Keravill bevétele 4,5 százalékkal csökkent. Drámaian visszaestek a hagyományos Westel-előfizetések értékesítései, a Domino-termékek akciós árai pedig folyamatosan csökkentek. A csoport zenei divíziója negyedével ért el kisebb forgalmat. (A Fotex-Record MOM-parkban megnyitott áruháza nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért a területét a felére csökkentette.) Visszaeső forgalomról számolt be a Fotexnet Kft. is, amelynek internetes eladásai a 2001-es szint 74 százalékára zsugorodtak.
A Fotex-Optika ugyanakkor 6 százalékkal tudta növelni forgalmát. Miközben a Fotex eredeti profilját adó fotószolgáltatás területén csökkent a részesedése az olcsó cégek versenye miatt, az optikai termékek eladása bővült. A Domus forgalma 1,3 százalékkal nőtt, úgy, hogy eközben az eladott bútorok átlagára 2,5 százalékkal csökkent. A két bútorgyár viszont jelentősen tudta növelni termelését.
A legfontosabb termelővállalat, az Ajka Kristály a fő kárvallottja az erős forintnak, hiszen tavaly a termelésének 87,9 százalékát exportálta, ezért a bevételei 12 százalékkal csökkentek, és a két évvel ezelőtti mintegy egymilliárd forintos nyereségéből alig 50 millió maradt. Tekintettel a dollár elmúlt kétévi, csaknem 100 forintos árfolyam-lemorzsolódására és a cég 15 millió dolláros exportjára, figyelemre méltó, hogy nem fordult veszteségbe.
A Fotex meglehetősen takarékosan gazdálkodott, csak az amortizáció nőtt komolyabban, a személyi költségek gyarapodása a 60 fős létszámcsökkentés miatt elmaradt az inflációtól. Szinte egyedül az őrzés-védelemre kifizetett összegek másfélszeres növekedése lóg ki a sorból. Mindezekkel együtt a kereken egymilliárdos üzemi eredmény egyharmadával marad el a tavalyitól. A képet javítja, hogy a devizahiteleken százmilliós nagyságrendű árfolyamnyereséget számolhatott el a cég, így - a kamatkiadások növekedése ellenére - 438 milliós pénzügyi eredményt ért el. Ennek köszönhetően a nemzetközi számviteli szabályok szerinti nettó eredmény a 2001-es 1 milliárdtól nem marad el drámaian, a 801 milliós profit részvényenként 11,5 forintot jelent. A 24 milliárdos saját tőkével - ebben igen jelentős alulértékelt ingatlanvagyonnal - rendelkező Fotex vagyonalapon továbbra is a tőzsde egyik legolcsóbb papírja. A 102 forintos árfolyamhoz 340 forintos könyvérték járul, ám eredményszempontból az idei kilátások sem tűnnek sokkal biztatóbbnak a tavalyinál.

Almás Andor
Almás Andor
Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet