BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új elosztási rendszer a jegybanki tenderen

2003. február 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Életbe lépett a kéthetes jegybanki betét tenderének új feltételrendszere. E szerint túljegyzés esetén a bankok 2002. évi tartalékkötelezettségük arányában részesednek a maximális, jelenleg 100 milliárd forintos keretből. (Az összesített tartalékkötelezettség tavaly 4231 milliárd forint volt.) A bankrendszerben keringő „forró pénzek" miatt márpedig a túljegyzés borítékolható volt, most is nagy összegű, 462,46 milliárd forintnyi ajánlatot adtak be a pénzintézetek. Ebből megint csak az előre meghirdetett 100 milliárdot fogadták el az érvényes, jelenleg igen vonzó, 6,5 százalékos kamat mellett, így még sok pénz kereshet magának más helyet.
A három hónapos diszkontkincstárjegyek aukcióján 30 milliárd forintnyi papírra 78 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, az ÁKK Rt. meg is emelte a kibocsátandó mennyiséget 40 milliárdra. Az átlaghozam (EHM) így is öt százalék alá esett, évi 4,90 százalék lett, 2 bázispontos csökkentést okozva a hasonló futamidejű másodpiaci referenciahozamban. Jelenleg egyébként a legrövidebb távú hozamok a legalacsonyabbak, így nem csoda, ha az érdeklődés a hosszabb papírok felé fordult. Tegnap az egyéves másodpiaci referenciahozam 17 bázisponttal, az ennél hosszabbak 4-9 bázisponttal csökkentek.
A bankközi devizapiacon csendes volt a kereskedés, a forint délután a sávközéptől számított 10,91 százalékon állt, ami 14 bázispontos gyengülés. Fizetőeszközünk a 10,85-10,97 százalékos szűk sávban maradt. Az eurót 245,80-246,20, a dollárt 229,40-229,70 forinton jegyezték, az utóbbi 40-50 fillérrel drágult. A bankközi forintpiacon az overnight kamatok a pénzbőség hatására hetek óta változatlanul évi 3,50 százalék - az egynapos jegybanki betét szintje - körül mozognak.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet