A tegnap közzétett gyorsjelentés alapján a Dél-magyarországi Áramszolgáltató (Démász) 4,34 milliárd forintos eredménnyel jó évet zárt, annak ellenére, hogy a 699 millió forintos utolsó negyedéves adat elmaradt az elemzői várakozásoktól. A negyedik negyedévben 2001 hasonló időszakához képest még csökkenés is tapasztalható, aminek fő oka ugyanakkor nem a gyenge teljesítmény, hanem - a harmadik negyedévhez hasonlóan - a magas bázis volt. Ráadásul ez a magas bázis nem is szokásos esemény volt, hanem az egész áramtermelő szektort megrázó áramárvita a Magyar Villamos Művekkel. (A jó negyedik negyedév árát akkor az áramszolgáltatók rendkívül rossz első és második negyedévvel fizették meg.)
Összességében a társaság közel 17 százalékos adózott eredményjavulással büszkélkedhet éves szinten, ami akkor is jónak tűnik, ha a negyedik negyedév némi csalódást keltett. Az elemzők szinte ugyanannyival becsülték túl most a cég adózott eredményét, mint amennyivel a harmadik negyedévben kevesebbre tartották. Az eltéréseket azonban valóban a várttól eltérő események okozták. Ilyen volt többek között, hogy a nagyfogyasztók körében terjed a karácsonyi szünet év végéig történő meghosszabbításának szokása, ami nagyobb csökkenést okozott a villamosenergia-fogyasztásban. A lakossági fogyasztás is a vártnál kisebb mértékben nőtt, mivel a fogyasztók a viszonylag enyhe novemberi és decemberi időjárás miatt csupán 1,12 százalékkal több áramot használtak, mint az előző év hasonló időszakában.
Emiatt az éves áramértékesítés csupán 2,92 százalékkal növekedett. Ezt a harmadik negyedévinél kedvezőtlenebb értéket az sem tudta teljes mértékben ellensúlyozni, hogy a hálózati veszteség az előző évhez viszonyítva jelentős mértékben, 13,3 százalékról 12,71 százalékra csökkent. Az áramszolgáltató cégekre jellemző egyik legfontosabb mutatót (áramlopások, műszaki veszteség) így éves szinten a társaságnak 11 százalék alá sikerült csökkenteni. Ebben már jelentkezik a társaság menedzsmentje szerint a tavaly nagymértékben megnövekedett beruházási tevékenység eredménye is, ami többek között azért is figyelemre méltó, mert a hálózati veszteség csökkenése a viszonteladói értékesítés kiesése mellett következett be (itt szinte elhanyagolható a műszaki veszteség).
Költségoldalon a gyorsjelentés két lényesebb ponton tért el a várakozásoktól. Egyfelől a negyedik negyedévben a szokottnál nagyobb arányban nőttek a bérjellegű költségek (az év vége miatt ez nem túl meglepő). Másfelől jelentős mértékben - mintegy 200 millió forinttal - rontotta a társaság eredményét a tulajdonában levő gépkocsik átrakása az egyik leányvállalatba.
Az osztalék szempontjából a részvényeseknek a gyorsjelentést követően sem lehet oka panaszra. A tényleges összeget természetesen a közgyűlésen dönti majd el a francia nagytulajdonos, de az előző évi 90 százalékos kifizetési hányadot feltételezve akár a korábban 1100-1150 forintra rúgó becslések felső értéke is bejöhet. Ehhez a tulajdonosi jó szándékon felül azonban az is kellene, hogy a magyar számviteli elvek alapján készülő eredménykimutatás az idén mintegy 400 millió forinttal térjen el a nemzetközitől, ahogy ez az előző évben is történt. Amire meg is van az esély. A Démász menedzsmentje ezzel túl is teljesítené az osztalékalap reálértékének megőrzésére tett ígéretét. Ezt az ígéretet Lehócky Gábor, a Démász pénzügyi igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére egyébként az idei év vonatkozásában is megerősítette, ami - különösen, ha figyelembe vesszük az időközben bekövetkezett kamatcsökkenést - indokolhatóvá teszi a részvény 12 ezer forint körüli árfolyamát.
