A tervezett 971 milliárd forinttal szemben 33 százalékkal magasabb, 1291 milliárd forint volt tavaly a nettó állampapír-kibocsátás - hangzott el az Államadósság-kezelő Központ Rt. tegnapi sajtótájékoztatóján. Ezen - pontosabban az úgynevezett nettó finanszírozási igény 1313 milliárd forintos összegén - belül a legnagyobb tétel a központi költségvetés tervezettet meghaladó hiánya, de szerepet játszott benne a jegybank 250 milliárd forintos - alapvetően a forinterősödésre visszavezethető - tartalékfeltöltési szükséglete és a társadalombiztosítás hiánya is.
Az, hogy a finanszírozási igény tavalyi, 557 milliárd forintos növekménye jól fedezhető volt állampapír-kibocsátással - sőt, az év végén még estek is a hozamok -, jelentős részben annak köszönhető, hogy a külföldiek kezében levő állampapírok állománya tavaly több mint 700 milliárd forinttal növekedett. Ők elsősorban a hosszabb papírokat kedvelik, a hátralevő futamidő ebben a körben magasabb a piaci átlagnál, csaknem négy év volt. Az utolsó negyedévben, az ír népszavazás után erősen meglódult a másodpiaci forgalom, ez is jórészt a külföldiek aktivizálódásának volt köszönhető.
A sajtótájékoztatón kiosztották a 2002-es állampapír-piaci „legek” díjait is. Az év legjobb elsődleges forgalmazó cége az ING Bank, elsődleges forgalmazó üzletkötője pedig ugyanettől a cégtől Bokor Mihály lett. A nem elsődleges forgalmazó társaságok üzletkötőinek kategóriájában Kámory Ferenc kapta az első díjat (Quaestor Értékpapír Rt.), a legszofisztikáltabb befektető megosztva Pájer Tamás (ING Vagyonkezelő Rt.) és Heim Péter (Aegon Biztosító Rt.) lett. Az év legjobb állampapír-piaci újságírója pedig Ádám Zsigmond, a NAPI Gazdaság szakírója.
