Ivica Racan horvát miniszterelnök a partneri kapcsolatok legmagasabb fokának minősítette a hajlandóságot arra, hogy a partnerek társtulajdonosi kapcsolatba kerüljenek egymással - jelentette a Bloomberg az Econews hírére hivatkozva. A horvát miniszterelnök ezt az INA 25 százalék plusz egy részvényére kiírt privatizációs tenderével kapcsolatban mondta el. A március végére állítólag eredménnyel kecsegtető tenderen jelenleg három cég versenyez a horvát olajtársaság blokkoló részesedéséért: az orosz állami tulajdonban levő Rosznyeft, az osztrák OMV és a magyar Mol. A kormányfő nem említette, hogy hol merült fel a kölcsönös tulajdonszerzés ötlete - az INA privatizációja eddig készpénzes ügyletként volt tálalva -, de a hír emlékeztet a Kovács László magyar külügyminiszter múlt heti zágrábi látogatásán elhangzottakra, ahol állítólag magyar részről vetődött fel először a javaslat.
Az ötlet pozitív fogadtatása egyértelműen a magyar fél reményeit erősíti, és jellemző is a Mol eddigi terjeszkedési stratégiájára. Előzőleg már a lengyel PKN később megrekedt privatizációs tenderén is ez az elgondolás képezte a magyar ajánlat alapját, majd pedig a Slovnaft többségi csomagját szerezték meg ilyen módon (az ügylet még a két érintett ország versenyhivatalának jóváhagyására vár). Érthető, ha a horvát fél bizalmát is hasonló ajánlattal kívánja megnyerni a Mol, ahol a menedzsment kezében még bőven van tartalék alaptőke-emelésre. Emellett a Mol kezében jelentős mennyiségű saját részvény is van.
A Mol egyébként győzelem esetén nem csupán a horvát állammal közösen birtokolná a horvát olajtársaságot. Az INA privatizálásáról szóló törvény értelmében ugyanis a stratégiai befektető 25 százaléknyi részvénye mellett további 7 százalékos részvénypakettet kell kiosztani ingyenesen a horvát háborús veteránok és azok családtagjai között. Nem ingyen, de a horvát kormány által később meghatározandó különleges kedvezményekkel vehetnének részvényeket az INA korábbi alkalmazottjai is, ami újabb 7 százalékos csomag. Végezetül egy 15 százalékos részt nyilvános forgalomba hozatal útján adnának el horvát és külföldi állampolgároknak. A horvát állampolgárok részére az értékesítés a törvény szerint itt is kedvezményesen történne.
