Sidó Zoltán
A pozsonyi Slovnaft kőolaj-finomító és -forgalmazó a Szlovák Vasutak péntek este óta tartó általános sztrájkjából eredő napi veszteségét 80 millió koronára (közel 470 millió forint) becsüli - közölte Lubomír Zitnan, a cég szóvivője a SITA szlovák hírügynökséggel. Ha a sztrájk elhúzódik, akkor a Mol többségi tulajdonában álló vállalat fokozatosan csökkenti termelését, tíz nap után pedig a tárolókapacitások szűkössége miatt leállni kényszerül.
A vasárnap még teljes üzemben működött finomító február 2-ától Kelet- és Észak-Szlovákia benzinkútjaiba tartálykocsikkal szállítja az üzemanyag-hordozót, a Magyarországra, Ausztriába és Lengyelországba tartó exportja vasárnaptól leállt, csehországi kivitele pedig érezhetően visszaesett. A Slovnaft termékeinek 65 százaléka rendesen vasúton jut el a megrendelőkhöz. Szlovákiában ugyanakkor egyelőre nincs fennakadás a benzinellátás terén.
A sztrájk elhúzódása esetén a Slovnaft éves eredményére is érzékelhető hatást fejthetnek ki az események. A Slovnaft tavalyi eredményét még nem hozta nyilvánosságra, de a 2,8 milliárd koronás tavalyi háromnegyed éves adózás utáni számokból látszik, hogy egy többnapos sztrájk nem elhanyagolható mértékben ronthatná a társaság idei mérlegét.
