A BorsodChem Rt. (BC) elsőként lépett ki a liberalizált villamosenergia-piacra, így február elsejétől a jelenlegi árnál olcsóbban kívánja megvásárolni az importból szerzett energiát, többek között erről is szólt Kovács F. László, a BC vezérigazgatója egy tegnap tartott sajtótájékoztatón. A vegyipari társaság a svájci Atel 75 százalékos tulajdonában lévő Entrade Hungary Kft.-vel kötött villamosenergia-szállítási és
-átviteli keretszerződése szerint idén mintegy 400 ezer megawattóra áramot vásárol. Kovács elmondása szerint a tavalyi 101,65 milliárd forintos árbevételre vetítve az energiafogyasztás mintegy nyolc százalékot, azaz legalább nyolcmilliárd forintot tett ki.
Bár konkrét árakról üzleti titokra hivatkozva nem kívántak a felek nyilatkozni, azt azért elárulták, hogy a tervezett fejlesztésekkel 2006-ra a BC energiafogyasztása 45-50 százalékkal nőhet, de az energiaköltségeket a mostani lépéssel hét százalék körül lehet tartani.
Mivel importból évente csupán a teljes felhasználás felét lehet megvásárolni, és a teljes 800 ezer megawattórás energiafelhasználásból 300 ezret a BC saját erőműve termel, ezért 100 ezer megawattórányi áramot egy harmadik féltől szereznek be, amiről holnap írnak alá szerződést. A csak villamos energiával foglalkozó Atel egyébként tavaly 11,5 terawattóra energiát szállított 300 millió euró értékben a nyugat- és kelet-európai piacokra.
B. A.
