BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelné az INA árát a horvát gazdasági miniszter

Nem vagyunk elégedettek az árakkal, de várakozásainknak és későbbi tárgyalási alapnak megfelelnek - jelentette ki a Reutersnak a horvát gazdasági miniszter az INA olajtársaság részvényeire beérkezett vételi ajánlatokkal kapcsolatban. A három ajánlattevőt a miniszter szerint Horvátország arra fogja kérni, hogy emeljék meg árajánlatukat. Az eddig benyújtott ajánlatok beadóikra nézve már kötelező érvénnyel bírnak, de még nem véglegesek.

2003. január 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ljubo Jurcic horvát gazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva kijelentette, hogy az állami kézben levő INA olajtársaság 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomagjára beérkezett ajánlatok megfelelnek az előzetes várakozásoknak. Az ajánlatot beadó cégeket, az OMV-t, a Rosznyeftyet és a Molt ugyanakkor arra fogják kérni, hogy emeljenek az általuk kínált áron. A végleges döntést március végén hozzák majd meg a horvát privatizációs szervek.
Az ár emelését célzó miniszteri nyilatkozat ellenére a Reuters híre szerint mégsem az ár lesz a fő szempont a döntésnél. Az csupán 30 százalékos súllyal esik majd latba, s 20 százalékos súllyal követi a megfelelő bankgarancia, azaz a tranzakció pénzügyi kockázata. A legfőbb szempont a pályázók üzleti stratégiája lesz. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az INA részvényeire pályázó három cég közül bármelyiket választhatják, függetlenül attól, mekkora közvetlen bevételt jelent ez a költségvetésnek. A horvát kormány ezáltal gyakorlatilag teljesen szabad kezet adott magának a pályázó kiválasztásában.
Az eddig nyilvánosságra került - de az ilyen ügyleteknél szokásos módon senki által meg nem erősített s ennek megfelelően kétséges megbízhatóságú - információk szerint a legalacsonyabb árajánlatot az OMV tette, míg a legtöbbet az orosz állami tulajdonban levő és ezért a horvát kormány szemében némi hátránnyal induló Rosznyefty kínálta. A beérkezett ajánlati összegeket a sajtóban megjelent találgatások 250-400 millió dollár körüli összegre teszik, ami nagyjából megfelel a két privatizációs tanácsadó cég által korábban megszellőztetett, a teljes cégre vonatkozó 1,2-1,8 milliárd eurós becslésnek. Egyes megfigyelők szerint a horvát kormány által legnagyobb súllyal figyelembe vett üzleti stratégia valójában egyszerűen azt jelenti, hogy minél tovább foglalkoztassák azt a 17 ezer embert, aki jelenleg az INA-nál dolgozik. (A Mol-csoport tavalyi harmadik negyedéves zárólétszáma a TVK-val együtt is alig haladja meg a 15 ezer főt.) Kérdés, hogy az először csupán kisebbségi tulajdont szerző befektetők ezt mennyire fogadják majd el, és mennyire érvényesítik az árban.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet