BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha nem lesz gáz, a Mol mossa kezeit

A Mol igazgatósága nem tudja garantálni 2005-től az ország csúcsidőszaki gázellátását, egyben nem vállalhatja fel a felelősségét annak, ha a gázárszabályozás nem megfelelő volta miatt továbbra is elmaradnak a szükséges beruházások - mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a társaság tegnap tartott sajtótájékoztatóján. Az olajtársaság tudomása szerint a májusi gázáremelés teljes egészében az ő árrésüket növeli majd, bár hivatalosan erről még őket sem értesítették - mondta Mosonyi György vezérigazgató. A májusi szinten felül további, mintegy 15 százaléknyi áremelésre lenne szükség a piaci szint eléréséhez.

2003. január 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol igazgatósága a jelenlegi gázárszabályozás mellett nem tudja felvállalni a felelősséget azért, ha fogyasztás növekedésének mostani üteme mellett a csúcsidőszakokban 2005-től már nem fogja tudni biztosítani az ország megfelelő gázellátását - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója az olajtársaság tegnap tartott sajtótájékoztatóján. A Mol már az elmúlt időszakban sem tudott a fogyasztás növekedésével arányosan beruházni a gázüzletágba, hiszen az alacsony hazai árak miatt őt érő veszteség mellett csupán a biztonságos ellátáshoz feltétlenül szükséges eszközök álltak rendelkezésére. A Mol igazgatósága szerint elengedhetetlen az új gázártörvény mielőbbi elfogadása, ellenkező esetben a menedzsment ugyanis - a megtérülés szinte bizonyos elmaradásának tudatában - nem költheti gázüzletági beruházásokra a részvényesek pénzét. Ez viszont 2005-től már nagymértékben veszélyezteti az ellátás biztonságát.
Az egyre növekvő hazai gázfogyasztás az elmúlt napok hideg időjárásával együtt oda vezetett, hogy a Magyarországon egy nap alatt elfogyasztott gáz mennyisége elérte, sőt meghaladta a 85 millió köbmétert.

A hazai gázellátási rendszer további beruházások nélkül tartósan ennél több igényt már nem tud kiszolgálni, sőt a napon belüli csúcsigények esetében már most sem volt képes azok maradéktalan kiszolgálására.
A prognosztizálható igények emelkednek, és a lakossági fogyasztás növekvő aránya miatt a csúcsidőszaki fogyasztás is aránytalanul nő - hiszen a hideg érkeztével mindenki egyszerre kapcsolja fel otthon a fűtést. Ez azt jelenti, hogy a Mol a következő években a téli időszak egyre több hideg napján lesz kénytelen korlátozni a fogyasztást. Ez csak a gázüzletágba történő jelentős beruházásokkal kerülhető el: szükség lenne egy harmadik importbetáplálási pontra (20-50 milliárd forintért), egymilliárd köbméteres új tárolóra (60-80 milliárd forintért) -, amelyeknek már 2005-2006-ban be kellene lépnie. Nem is beszélve arról a további, mintegy 225-295 milliárd forintról, ami 2007-től 2010-ig lenne szükséges új kompresszorokra, az ellátórendszer kapacitásainak szinten tartására és az új tranzit- és forrásdiverzifikálás megvalósítására.
A mostani körülmények között már újra veszteséges gázüzletág a májusi áremelés után sem lesz képes még a legsürgősebb 80-100 milliárd forintnyi beruházás forrásait sem kitermelni. A menedzsment pedig nem is vállalhat fel ilyen beruházásokat a részvényesek pénzéből, ha nem látja garantáltnak a megtérülést - mondta el Mosonyi György vezérigazgató. A májusi áremelés jó irányban történő lépés volt, de garanciát csak a megfelelő új szabályozás és annak maradéktalan betartása adhat. Ezért a Mol üdvözli azokat a híreket, amelyek szerint az új gáztörvény tervezetét már márciusban be kell hogy nyújtsák a kormány elé. Ebben a hírek szerint a Mol piaci alapú árképzés mellett történő gázértékesítése szerepel majd, miközben a kisfogyasztók kompenzálására egy megnövelt (maximum 40 százalékos) bányajáradék nyújtana fedezetet.
A mostani áremelésekhez még mintegy 15 százalékos újabb emelés lenne szükséges, hogy azt piaci alapúnak lehessen nevezni - hangzott el. Ez persze csak akkor igaz, ha a dollár/forint és az olajárfolyam nem változik jelentősen, ami a tegnapi forintpiaci fejlemények vagy az esetleges iraki háború fényében meglehetősen optimista feltételezés. A Mol tehát mindent megtesz egy piaci árképzésen alapuló gáztörvény elfogadása érdekében.
A részvényesek számára biztató lehet, hogy maga a Mol-menedzsment is úgy ítéli meg, a folyamatok biztató irányba haladnak az új törvény előkészítésével. Valószínűleg azonban számukra még biztatóbb lehet az a tény - amire a hideg idő világított rá -, hogy mindez lassan már túljut azon a szinten, amit általában politikai kérdésnek neveznek. Az időben el nem kezdett beruházásokat ugyanis nem lehet egyik pillanatról a másikra pótolni, ezek híján pedig az ellátás biztonsága kerülhet veszélybe.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet