Minden idők második legnagyobb összértékű hazai kötvényjegyzését adták le tegnap a 2006/F jelzésű, hároméves futamidejű államkötvény aukcióján: 174,2 milliárd forintnyi igény érkezett 55 milliárd forintnyi papírra. (A rekordot a 2005/I tartja, amelyre szeptemberben 199 milliárd forintnyi jegyzést nyújtottak be.) Így az ÁKK Rt. meg is emelte az értékesítendő mennyiséget 73 milliárd forintra, sőt még saját számláján is tartalékolt 12 milliárdnyit. Az átlaghozam évi 6,88 százalék volt, 23 bázisponttal alacsonyabb, mint az előző napi másodpiaci referenciahozam. Igaz, a különbség valójában valamivel kevesebb, ugyanis a referenciahozamot még egy régebben kibocsátott, hat hónappal korábban (2005. október 12-én) lejáró kötvény árfolyamaiból számolják.
Az aukción sikerrel szerepelt a 15 éves 2017/A államkötvény is, de ennél az események már nem voltak annyira drámaiak. Erre a csomagra 37 milliárd forintnyi ajánlat érkezett és a 6,34 százalékos éves átlaghozam nem tért el számottevően a másodpiaci hozamszinttől. Az ÁKK azonban itt is meg tudta emelni a felajánlott mennyiséget, 15-ről 20 milliárd forintra. Az aukciók nyomán egyébként minden futamidőre egységesen estek a másodpiaci referenciahozamok, 3-12 bázispont közötti mértékben.
A bankközi devizapiacon délután a sávközéptől 14,82 százalékra állt a forint, ami mindössze 2 bázispontos emelkedés szerdához képest. Fizetőeszközünk továbbra is stabilan áll a sáv erős szélének közelében és csak szűk határok közt ingadozik. Az eurót délután 235,15-235,20 forinton jegyezték. A dollár a nemzetközi piacok fejleményei nyomán újabb rekordmélységbe, 223,50 forint környékére süllyedt, bár később kicsit magára talált és 224,10-224,20 forintot ért.
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok 8,20-8,30 százalékig, azaz 20-30 bázisponttal tovább emelkedtek. A tomnext üzleteket már 8,50-8,80 százalékon kötötték. A Budapesti Árutőzsdén 3-5 forinttal estek a dollárhatáridők, az eurónál nem alakult ki egyértelmű trend. A forgalom meghaladta a 2,5 milliárd forintot.
E. J.
