A hasonló nevű alapkezelő pénteken közzétette a Quaestor Ingatlan Befektetési Alap (QUIBA) nyílt végűvé alakulásáról és egyéb változásairól szóló hirdetményt. A szabályok szerint az ettől számított 31. napon, azaz február 3-án hétfőn lesz az átalakulás fordulónapja, ami azt is jelenti, hogy ettől kezdve az alap befektetői elvileg visszaválthatják majd befektetési jegyeiket. A gyakorlatban azonban elképzelhető, hogy a nagyrészt intézményi befektetőknél levő papírok tulajdonosai türelmesek lesznek, mint voltak az alap futamidejének hét évvel történt meghosszabbításakor is. (NAPI Gazdaság, 2002. december 30., 7. oldal.) Amint az alapkezelőtől megtudtuk, becslései szerint a befektetők legalább kétharmada kitart majd a QUIBA mellett.
A december végén a PSZÁF engedélyével módosított kibocsátási tájékoztató mellékletéből kiderül, hogy szeptember végén a QUIBA-ban mintegy 52 százalékban veresegyházi építési telkek voltak, 35 százalékban pedig Budapest XVI. kerületében, Bökényföldön található területek. Az alap 790 millió forint körüli saját vagyonának majdnem 15 százaléka volt készpénzben és kincstárjegyben. Az alapkezelő szerint azóta a befektetések összetétele nem változott számottevően.
A friss kezelési szabályzat szerint az alapkezelő meglehetősen tág kereteket szabott az egyes ingatlanformák vásárlásához, akár 80 százalék is lehet a telkek, lakáscélú és nem lakáscélú objektumok aránya külön-külön is, sőt, különleges esetekben akár azt is meghaladhatja. „A magyar ingatlanpiac változásait hosszabb távra nem lehet előre megjósolni, így a portfólió összetételéről felelőtlenség, szakmailag kétségbe vonható ígérgetés lenne előre nyilatkozni” - írja a tájékoztató.
A befektetési jegyek megvásárlásánál egyébként az ügyfeleknek 2 százalékos jutalékot kell fizetniük majd, a visszaváltást egy éven belül szintén legfeljebb ekkora jutalék terhelheti. Éven túl azonban az utóbbi mindenképpen nulla és az éven belüli tételtől is eltérhetnek a forgalmazók lefelé, az ügyfél javára. Ami az alapra terhelt költségeket illeti, az alapkezelő évi 2 százalékos, a letétkezelő Erste Bank pedig sávos rendszerben 0,25-0,4 százalékos díjat kap.
E. J.
