A törvény jelenleg nem kötelezi a Magyar Energia Hivatalt arra, hogy javaslatot készítsen a gáz árának emelésére - mondta el tegnap Kaderják Péter, a MEH elnöke az MTI-nek. Nincs ugyanis érvényben törvényi szabályozás a gázárakkal kapcsolatban, ezért a MEH-et sem kötelezi semmi jelenleg ilyen javaslat elkészítésére. Az áramárakkal már más a helyzet, erre vonatkozóan a hivatal el is készítette javaslatát, melyben figyelembe vették, hogy az energiaáraknak ki kellene fejezniük az indokolt költségeket és a 8 százalékos eszközarányos nyereséget. Az energiaárak jelenleg is tartalmaznak azonban burkolt támogatást, ami az MVM idénre már változatlan árak mellett 70 milliárdra becsülhető veszteségében jelentkezik. Az elnök elmondta azt is, hogy a korábban megjelent 8-9 százalékos áremelési találgatások nem állnak messze a jelenlegi elképzelésektől.
Az energiahivatal vezetője nyilatkozatával tulajdonképpen rávilágított a már korábban is eltérő bánásmódot élvező áramszolgáltató, illetve a gázértékesítési tevékenységet végző Mol helyzete közti - a tőzsdei árak alakulásában is megmutatkozó - különbségre. Az áramárak tekintetében ugyanis - a január 1-jétől elvben részlegesen felszabadított piac ellenére - a fogyasztók többségét tekintve érvényes és működőnek tűnő szabályozás van érvényben, amelyben a MEH a maga ráosztott szerepét elvégezve javaslatot tesz az árak kialakítására, az utóbbi időben legalább többé-kevésbé összhangban a végső döntést hozó Gazdasági Minisztériummal.
Így a mostani burkolt megerősítés a 8-9 százalékos áramár-emelési szándékot illetően az Energiahivatal elnöke részéről tulajdonképpen jó alapot szolgáltat arra, hogy elhiggyük akár a következő kormányülésen - amelyre pénteken kerülhet sor - ilyen értelmű döntés születhet.
A gázárak tekintetében azonban gyökeresen más a helyzet, hiszen a korábban érvényes szabályozás csak 2001. december 31-ig volt érvényben. Azóta gyakorlatilag teljességgel esetleges volt, hogy mi alapján is döntenek a gázárak változtatásáról; a MEH, ha akart, tehetett ugyan ilyen javaslatot, kötelezni azonban nem kötelezte semmi. Az a furcsa helyzet tehát, hogy a Mol-részvényesek számára közömbösnek legkevésbé mondható esetleges gázáremelési döntéshez a MEH-nek tulajdonképpen semmi köze, az elvileg többek közt erre szakosodott hivatalnak nem is kell foglalkoznia a kérdéssel. Gázáremelés bejelentésére - ha lesz egyáltalán - akár már pénteken sor kerülhet, ehhez azonban úgy tűnik, a MEH-nek még előkészítés szintjén sem lesz köze. A Mol-részvényesek tehát továbbra is csak abban reménykedhetnek, legalábbis rövid távon, hogy a kormány a nagy hidegben is magáévá tudja tenni az olajtársaság érveit az újra növekvő importárak miatt várható veszteségekről, és legalább - a korábbi pletykák szerint várhatóan 6-6,5 százalékos mértékben - megemeli a gázárakat a teljes fogyasztói körre vonatkozóan. Ez ráadásul csak rövid távú remény, végleges megnyugvást az új szabályozás kialakítása hozhatna, erről azonban egyelőre még találgatások is csak elvétve születnek.
A. A. G.
