BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Magyar Energia Hivatal nem készít gázáremelési javaslatot

Kaderják Péter elnök szerint a törvény nem kötelezi az energiahivatalt, hogy gázáremelési javaslatot tegyen a Gazdasági Minisztérium részére. Az áramárak emelésére viszont tettek javaslatot egy előkészítő anyagban, aminek részleteiről nem nyilatkozott. A korábban megjelent 8-9 százalékos emelésről szóló találgatásokkal kapcsolatban azonban elmondta, hogy az ő elképzeléseik sem állnak ettől távol. Biztosat mindazonáltal legkorábban a pénteki kormányülés hozhat, a végleges döntésre is akkor kerülhet sor.

2003. január 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A törvény jelenleg nem kötelezi a Magyar Energia Hivatalt arra, hogy javaslatot készítsen a gáz árának emelésére - mondta el tegnap Kaderják Péter, a MEH elnöke az MTI-nek. Nincs ugyanis érvényben törvényi szabályozás a gázárakkal kapcsolatban, ezért a MEH-et sem kötelezi semmi jelenleg ilyen javaslat elkészítésére. Az áramárakkal már más a helyzet, erre vonatkozóan a hivatal el is készítette javaslatát, melyben figyelembe vették, hogy az energiaáraknak ki kellene fejezniük az indokolt költségeket és a 8 százalékos eszközarányos nyereséget. Az energiaárak jelenleg is tartalmaznak azonban burkolt támogatást, ami az MVM idénre már változatlan árak mellett 70 milliárdra becsülhető veszteségében jelentkezik. Az elnök elmondta azt is, hogy a korábban megjelent 8-9 százalékos áremelési találgatások nem állnak messze a jelenlegi elképzelésektől.
Az energiahivatal vezetője nyilatkozatával tulajdonképpen rávilágított a már korábban is eltérő bánásmódot élvező áramszolgáltató, illetve a gázértékesítési tevékenységet végző Mol helyzete közti - a tőzsdei árak alakulásában is megmutatkozó - különbségre. Az áramárak tekintetében ugyanis - a január 1-jétől elvben részlegesen felszabadított piac ellenére - a fogyasztók többségét tekintve érvényes és működőnek tűnő szabályozás van érvényben, amelyben a MEH a maga ráosztott szerepét elvégezve javaslatot tesz az árak kialakítására, az utóbbi időben legalább többé-kevésbé összhangban a végső döntést hozó Gazdasági Minisztériummal.

Így a mostani burkolt megerősítés a 8-9 százalékos áramár-emelési szándékot illetően az Energiahivatal elnöke részéről tulajdonképpen jó alapot szolgáltat arra, hogy elhiggyük akár a következő kormányülésen - amelyre pénteken kerülhet sor - ilyen értelmű döntés születhet.
A gázárak tekintetében azonban gyökeresen más a helyzet, hiszen a korábban érvényes szabályozás csak 2001. december 31-ig volt érvényben. Azóta gyakorlatilag teljességgel esetleges volt, hogy mi alapján is döntenek a gázárak változtatásáról; a MEH, ha akart, tehetett ugyan ilyen javaslatot, kötelezni azonban nem kötelezte semmi. Az a furcsa helyzet tehát, hogy a Mol-részvényesek számára közömbösnek legkevésbé mondható esetleges gázáremelési döntéshez a MEH-nek tulajdonképpen semmi köze, az elvileg többek közt erre szakosodott hivatalnak nem is kell foglalkoznia a kérdéssel. Gázáremelés bejelentésére - ha lesz egyáltalán - akár már pénteken sor kerülhet, ehhez azonban úgy tűnik, a MEH-nek még előkészítés szintjén sem lesz köze. A Mol-részvényesek tehát továbbra is csak abban reménykedhetnek, legalábbis rövid távon, hogy a kormány a nagy hidegben is magáévá tudja tenni az olajtársaság érveit az újra növekvő importárak miatt várható veszteségekről, és legalább - a korábbi pletykák szerint várhatóan 6-6,5 százalékos mértékben - megemeli a gázárakat a teljes fogyasztói körre vonatkozóan. Ez ráadásul csak rövid távú remény, végleges megnyugvást az új szabályozás kialakítása hozhatna, erről azonban egyelőre még találgatások is csak elvétve születnek.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet