A Keler Rt. közzétette a múlt évben rajta keresztül lebonyolított tőzsdén kívüli állampapír-forgalom összesített adatait. Mint a számokból kiderül, tavaly az előző évhez képest 12 085 milliárd forintról 15 943 milliárdra, azaz majdnem pontosan egyharmadával nőtt az ily módon forgalmazott állampapírok árfolyamértéke. Eközben a BÉT duplikált adatai szerint csak alig negyedével, 392 milliárdról 484 milliárd forintra emelkedett a tőzsdei állampapír-forgalom, azaz a BÉT szerepe továbbra is csekély, tavaly sem szerzett nagyobb piaci részesedést. Az állampapír-forgalom évekkel ezelőtt a BÉT-en koncentrálódott, 1999-ben még a forgalom több mint fele ott bonyolódott le, majd 2000-ben drasztikusan visszaesett. (Megjegyzendő, hogy a Keler és a BÉT forgalmi adatai együtt nem feltétlenül adják ki a teljes hazai másodlagos állampapír-forgalmat.) A kereskedésen belül változatlanul a kötvények dominálnak, súlyuk a Kelernél 75 százalékról 85 százalékra nőtt. Ez részben a diszkontkincstárjegyek, részben a tavaly megszűnt MNB-kötvény rovására történt. A legkedveltebb állampapír a 2007/D jelzésű volt, ebből közel 2300 milliárd forintnyi forgott. A második helyen a 2013/D állt, utána pedig három év körüli hátralevő futamidejű sorozatok következtek a sorban.
E. J.
