A novemberi 233 millióról 346 millió forintra emelkedett decemberben a Budapesti Értéktőzsde (duplikáltan számított) részvényforgalma. Ezzel az egész éves forgalom 3027 milliárd forintra emelkedett, ami közel 10 százalékkal meghaladja a 2001-es 2771 milliárdot. Ha az állampapírokat és egyéb értékpapírokat is számoljuk, a növekedés megközelíti az 500 milliárd forintot, avagy 15 százalékot egy év alatt. A legdinamikusabban fejlődő kategória az „egyéb hitelpapíroké": míg 2001-ben ezek forgalma csupán 38 milliárd forintra rúgott, tavaly már 170 milliárdra. Ez nyilván elsősorban a jelzáloglevelek megjelenésének köszönhető, és mivel ezek piaca, kínálata szinte hónapról hónapra dinamikusan nő, a jövőben tőzsdei forgalmuk is alighanem tovább emelkedik majd.
A brókercégek között az Erste Befektetési Rt. mind decemberben, mind az éves összesítésben őrzi vezető helyét, a múlt hónapban 63 milliárd forinttal a részvényforgalom hatodát bonyolította le. A második decemberben az ING, a harmadik a K&H Equities volt, míg a 12 hónap alatt a Concorde és a CA-IB jutottak dobogós hely. A három vezető brókercég mindkét időtávban csaknem a forgalom felét mondhatta magáénak, a koncentráció tehát nem csökken. Ha egyébként a nemrég megkötött Buda-Cash-Eastbrokers együttműködési megállapodás hatását figyelembe vesszük, a tavalyi adatok alapján a két cég együtt a negyedik helyen végzett volna.
A klasszikus származékos piacok forgalma minimális mértékben emelkedett: a BUX-kereskedésé kissé csökkent, az egyedi részvényeké nőtt, de a kettő együtt tavaly is bő 1500 milliárd forintot tett ki. Lényegesen bővült viszont a devizakontraktusok piaca: 2001-ben csak 132 ezer, 2002-ben már 656 ezer forgott belőlük. (Az eltérő devizanemek miatt itt már nem számolnak pénzbeni forgalmi értéket.) A BUX-piac inkább a független magánbrókerházak játszótere: az első három helyen a Buda-Cash, a Concorde és az Eastbrokers végzett, igaz, a határidős részvényeknél megint az Erste vezetett.
E. J.
