A PSZÁF engedélyével nyílt végűvé alakul a Quaestor Ingatlan Befektetési Alap (QUIBA). A hasonló nevű alapkezelőnél elmondták, hogy a tényleges átalakulás a törvényi határidők betartásával január legvégén vagy február elején várható. A 790 millió forint összvagyonú, zárt végű (vissza nem váltható), már 1994 óta működő konstrukciót megnyitják a nyilvánosság előtt, egyúttal a jelenlegi befektetők lehetőséget kapnak a kiszállásra. Az alap fő profilja - a nemrég szintén a nyilvánosság számára átalakított Első Hazai Lakásalaptól eltérően - elsősorban telekvásárlás, ingatlanfejlesztés lenne a lakáspiacon kívüli területeken.
Az alap egyébként 2004 végén mindenképpen lejárt volna, bár tulajdonképpen már így is bőven túlélte önmagát. Eredeti lejárata előtt, 1997 végén ugyanis a PSZÁF engedélyezte a futamidő alapos meghosszabbítását, azzal a feltétellel, hogy a kiszállni kívánó befektetők papírjait a QUIBA-t gondozó Quaestor-csoport nettó eszközértéken megvásárolja. Akkor a kisbefektetők nagy része feltehetően túl is adott rajtuk.
A befektetési jegyeket az átalakulással nyilván automatikusan törlik majd a tőzsdei értékpapírlistáról, hiszen a parketten csak zárt végű alapok jegyei foroghatnak. Igaz, a papír feltehetően rekorder, nemigen találni ugyanis még egy értékpapírt a tőzsdén, amelyre több mint négy éve nem volt egyetlenegy kötés sem. A QUIBA egyébként nemsokára hozamot fizetne és a - névértéket mintegy 12 százalékkal meghaladó - nettó eszközérték alapján erre elvileg lehetősége is volna. Amint azonban megtudtuk, ez valószínűleg elmarad, mert az átalakítás után a befektetők visszaváltással úgyis hozzájuthatnak a hozamhoz árfolyamnyereség formájában.
Eidenpenz József
