A PSZÁF engedélyezte a zárt végű, annak idején kárpótlási jegyekért cserében jegyezhető Pillér I. ingatlanalap kezelési szabályzatának módosítását. Az alapra terhelt alapkezelői díj 1,3 százalékról 1,5 százalékra emelkedik - tudtuk meg a Prudent Invest Rt.-nél. A díjat továbbra is a kezelt vagyonra plusz az eddig kifizetett összes hozamra (a kumulált tőkére) vetítik. Ezt a díjszámítási rendszert korábban azzal az indokkal vezették be, hogy másképpen a társaság ellenérdekelt lenne a minél magasabb összegű hozam kifizetésében, az ugyanis csökkentené a bevételeit. Természetesen szerepet játszott benne az is, hogy az alapkezelő bevételei alacsonyak voltak, mint ahogy a mostani emelést is ezzel indokolták. A Pillér II. lejártával ráadásul a cég egyik fontos bevételi forrása kiesik.
A Pillér II. végelszámolásáról az alapkezelő társaságnál - a PSZÁF-fel konzultálva - elfogadtak egy belső szabályzatot, amely a törvényben nem részletezett kérdéseket tisztázza. Mint megtudtuk, a márciusban esedékes hozamfizetést elhalasztják, a hozamot a tőkeösszeggel együtt fizetik ki a megszűnéskor. A törvény kétszer 90 nap haladékot tesz lehetővé a portfólióelemek értékesítésére, ha azt a PSZÁF engedélyezi. Az alapkezelő már kérvényezte is ezt a haladékot a felügyelettől. Ezután, ha a PSZÁF törli az alapot a nyilvántartásból, 10 napon belül meg kell kezdeni a tényleges kifizetést.
Mindent egybevetve az alapkezelő szerint legkésőbb július elején-közepén várható a kifizetés, de amennyiben az ingatlanértékesítések üteme ezt lehetővé teszi, előbb is elképzelhető, legkorábban talán április vége körül. A papír addig a tőzsdén is forog, valószínűleg csak a kifizetés előtt nem sokkal törlik a forgalmazott értékpapírok listájáról.
A Pillér II. egyelőre nem adott el az ingatlanaiból, bár a tárgyalások az értékesítésről már megkezdődtek. Az alap nettó eszközértéke december közepén közel két százalékkal megugrott, ám amint megtudtuk, ennek még nem ingatlaneladás az oka, hanem beruházások aktiválása.
E. J.
