BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növekszik a Pillér I. kezelési díja

A PSZÁF engedélyével módosították a Pillér I. ingatlanalap kezelési szabályzatát, 1,3 százalékról 1,5 százalékra emelkedik a konstrukció kezeléséért felszámított díj. A megszűnő Pillér II. még nem adott el ingatlanaiból, a végelszámolás lezárultát - és ezzel a tőke kifizetését - legkésőbb július közepére teszik.

2002. december 26. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A PSZÁF engedélyezte a zárt végű, annak idején kárpótlási jegyekért cserében jegyezhető Pillér I. ingatlanalap kezelési szabályzatának módosítását. Az alapra terhelt alapkezelői díj 1,3 százalékról 1,5 százalékra emelkedik - tudtuk meg a Prudent Invest Rt.-nél. A díjat továbbra is a kezelt vagyonra plusz az eddig kifizetett összes hozamra (a kumulált tőkére) vetítik. Ezt a díjszámítási rendszert korábban azzal az indokkal vezették be, hogy másképpen a társaság ellenérdekelt lenne a minél magasabb összegű hozam kifizetésében, az ugyanis csökkentené a bevételeit. Természetesen szerepet játszott benne az is, hogy az alapkezelő bevételei alacsonyak voltak, mint ahogy a mostani emelést is ezzel indokolták. A Pillér II. lejártával ráadásul a cég egyik fontos bevételi forrása kiesik.
A Pillér II. végelszámolásáról az alapkezelő társaságnál - a PSZÁF-fel konzultálva - elfogadtak egy belső szabályzatot, amely a törvényben nem részletezett kérdéseket tisztázza. Mint megtudtuk, a márciusban esedékes hozamfizetést elhalasztják, a hozamot a tőkeösszeggel együtt fizetik ki a megszűnéskor. A törvény kétszer 90 nap haladékot tesz lehetővé a portfólióelemek értékesítésére, ha azt a PSZÁF engedélyezi. Az alapkezelő már kérvényezte is ezt a haladékot a felügyelettől. Ezután, ha a PSZÁF törli az alapot a nyilvántartásból, 10 napon belül meg kell kezdeni a tényleges kifizetést.
Mindent egybevetve az alapkezelő szerint legkésőbb július elején-közepén várható a kifizetés, de amennyiben az ingatlanértékesítések üteme ezt lehetővé teszi, előbb is elképzelhető, legkorábban talán április vége körül. A papír addig a tőzsdén is forog, valószínűleg csak a kifizetés előtt nem sokkal törlik a forgalmazott értékpapírok listájáról.
A Pillér II. egyelőre nem adott el az ingatlanaiból, bár a tárgyalások az értékesítésről már megkezdődtek. Az alap nettó eszközértéke december közepén közel két százalékkal megugrott, ám amint megtudtuk, ennek még nem ingatlaneladás az oka, hanem beruházások aktiválása.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet