Ünnepélyes keretek között, Medgyessy Péter magyar miniszterelnök jelenlétében Moszkvában írták alá tegnap a Mol és a Jukosz közös vállalati szerződését. A 20 millió tonnás bizonyított készlettel rendelkező Zapadno-Malobalik olajmező közös kitermelésére alakult cég 50 százalékban a magyar és 50 százalékban az orosz olajcég tulajdonában van. A Mol az orosz piac második legnagyobb, de legdinamikusabban fejlődő olajvállalatával való társulástól azt reméli, hogy 2005-re - amikor a mezőn folyó napi termelés a jelenlegi napi 19 ezer hordóról 55 ezer hordóra nő - megduplázhatja olajkitermelését.
A két cég a fele-fele arányú tulajdonmegoszlást az igazgatóságban is megjeleníti, 3-3 tagot delegálnak a céget irányító testületbe. A nyugat-szibériai, többségében jelenleg is finnugor népek által lakott Hanti-Manysi Autonóm Területen fekvő kőolajmező a mintegy 145 millió hordós bizonyított készleten felül - amelyből a két cég által birtokolt Zapadno-Malobalik mező 20 milliót képvisel - további valószínűsíthető készlettel és megfelelő infrastruktúrával (csővezeték és egyéb szállítási lehetőség) is rendelkezik. A partnereknek a mezővel kapcsolatos teljes befektetése várhatóan el fogja érni a 300-350 millió dollárt. A Molt ebből rövid távon mintegy 100 millió dolláros beruházási kötelezettség terheli.
Az aláírás a Mol számára győzelem is lehet a bürokrácia fölött, ugyanis több mint három éve küzd - a Jukosszal együtt - a közös kitermelés engedélyeztetéséért. A két társaság eredetileg 1999-ben kezdte tervezni az együttműködést, akkor még az Oroszországgal kötött termelésmegosztási egyezmény keretei között. Ennek engedélyeztetése azonban Oroszországban rendszerint hosszadalmas folyamat, ezért a Mol és a Jukosz két év után úgy döntött, hogy a mezőfejlesztést inkább a hagyományos szabályozás keretei között végzik el. Ez is több mint egy évet igényelt.
A. A. G.
