Az erős forinttal kapcsolatos nyilatkozatháború közepette fizetőeszközünk őrzi pozícióját, továbbra is a jegybanki intervenciós sáv erős szélétől egy hajszálnyira tartózkodik. Csütörtökön délután a sávközéptől 14,70 százaléknyira állt, ami minimális, 11 bázispontos gyengülést jelent. A forgalom a hírek szerint nyugodt és gyér, szinte ünnepi, valutánk 14,69 és 14,80 százalék között mozgott, azaz most is szűk sávon belül maradt. Az eurót a nap vége felé 235,15-235,25 forinton, a dollárt 229,40-229,50 forinton jegyezték, ezúttal az amerikai pénz árfolyama sem változott számottevően.
Az állampapírpiacon is az ünnepi hangulat kezd úrrá lenni, a 12 hónapos diszkontkincstárjegyek szokásos aukcióján is ez érződött. Míg szerdán eléggé nagy volt a tülekedés a hat hónapos papírok iránt, és az ÁKK jócskán megemelte a mennyiséget, most visszafogottabb volt a kereslet. A 30 milliárd forintnyi papírra alig 46 milliárdnyi ajánlat érkezett, a túljegyzés tehát csekélynek volt mondható. Az átlaghozam, évi 7,43 százalék, majdnem hajszálpontosan megfelelt az előző napi másodpiaci szintnek. A másodpiacon egyébként a referenciahozamok enyhén, 1-3 bázisponttal emelkedtek, vagy nem változtak, tehát csak egészen minimális volt a korrekció az előző napok határozott hozamcsökkenése után.
A bankközi forintpiacon körülbelül egy százalékponttal, évi 8,25-8,30 százalékra csökkentek az overnight kamatok. Tomnext üzletek viszont 8,80 százalék körül voltak, ami emelkedést valószínűsít mára. A hosszabb lejáratok kamata kismértékben, 5-10 bázisponttal csökkent. A BÁT határidős devizaszekciójában is szerényebb volt a forgalom, nem érte el a 900 millió forintot sem, annak a zömét is a jen adta. Az árfolyamok is alig változtak, egyedül a júniusi jen drágult 2,5 forinttal.
E. J.
