Alapvetően sikeres volt a Mol diszkontkötvényeinek tegnapi aukciója: a felajánlott 15 milliárd forintnyi mennyiségre névértéken 20,874 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Ennek ellenére a kibocsátó végül nem adta oda az összes papírt, mindössze 10 milliárd forintnyit osztott szét. Ebben talán szerepe lehetett annak is, hogy tegnap a jegybank monetáris tanácsa kamatot csökkentett, és a délután folyamán mérséklődtek az állampapírhozamok is, így legközelebb talán a Mol is alacsonyabb hozam mellett juthat forráshoz.
Az egyéves, Mol 2003/C jelű diszkontpapírok aukciós átlaghozama egyébként évi 8,48 százalék volt (a minimum 8,2, a maximum 8,55 százalék), ami eléggé elmarad a 8,9 százalékban megszabott hozamplafontól. (Ezt még a legközelebbi futamidejű 1 éves diszkontkincstárjegy december 12-én közzétett hozamából számolták, 1 százalékpontot hozzáadva. - NAPI Gazdaság, 2002. december 11., 9. oldal.) A hétfői egyéves állampapír-piaci referenciahozam egyébként 7,63 százalék, 24 bázisponttal csökkent péntekhez képest. A kötvények tőzsdei bevezetését december 18-ára kérték a BÉT-től.
Az olajipari társaság közlése szerint újabb kibocsátásokat 2003-ban is negyedéves rendszerességgel terveznek, egyéves vagy még rövidebb futamidejű papírok eladásával, forgalmazói garanciavállalás nélkül. A kötvénykibocsátásokat úgy szándékoznak ütemezni, hogy a pénzügyi teljesítések a diszkontkincstárjegy-piac lejárati napjaira essenek.
E. J.
