Összesen 40 milliárd forint értékű, a piacon kiemelkedően nagynak számító jelzáloglevél-csomagot értékesít az OTP Jelzálogbank Rt. a december 17-től 19-ig tartó jegyzés alatt. A papírokat kizárólag intézményi befektetők számára tartják fenn, és az elosztás során elsőbbséget élveznek a bankcsoport tagjai, valamit az OTP Alapkezelő Rt. befektetési alapjai és nyugdíjpénztárai. A papírok tőzsdei bevezetését már kérelmezték a Budapesti Értéktőzsdénél.
Amint a jelzálogbank illetékesétől megtudtuk, egyelőre nem valószínű, hogy az OTP-körön kívüli befektetők papírhoz jutnának. Az eddigi, sorozatos zárt kibocsátások után most elsősorban azért rendeztek másfélét, mert egyes intézmények - így a befektetési alapok, nyugdíjpénztárak - csak nyilvános kibocsátású papírokat vásárolhatnak. Ugyanakkor a csoport forrásai még várhatóan sokáig elegendőek lesznek a jelzáloglevél-kibocsátások finanszírozására, várhatóan külső befektetőkhöz ténylegesen csak 2003 első negyedévének vége után jut majd a papírokból. A jelzálogbank egyébként eddig - egy jelképes, 100 millió forintos pakett kivételével zárt körben - névértéken mintegy 90 milliárd forintnyi jelzáloglevelet bocsátott ki a program során. Éppen ma további 6 milliárd forintnyi papírt értékesít, szintén zárt formában. Ezzel már majdnem ki is merült volna a PSZÁF által júniusban engedélyezett, 100 milliárd forintnyi kibocsátási program, ezért kérvényezték annak emelését. A felügyelet december 5-én engedélyezte is azt, így a keretösszeg 100-ról 300 milliárd forintra nőtt - tudtuk meg.
A mostani kibocsátás során egyébként egyszerre négy fix kamatozású papírt kínálnak, közülük kettő 2013-ban, egy 2011-ben, egy pedig 2017-ben jár majd le (az utóbbi az eddigi leghosszabb futamidejű nyilvános jelzáloglevél). Többségük évi 8 százalékos kamatot fizet, éves gyakorisággal, kivéve a 2013/II. jelzésűt, amelynek kamatát - akárcsak az összes papír kibocsátási árfolyamát - a jegyzés előtti napon teszik majd közzé.
E. J.
