A tőzsdei társaságok közül főleg a nagy cégek járnak jól a beruházási adókedvezménynek az EU által jóváhagyott rendszerével (NAPI Gazdaság, 2002. december 11., 3. oldal), mivel a közepes vagy kisvállalatok általában nem tudják teljesíteni a 10 milliárdos beruházási értéket és az ehhez kapcsolódó 500 fős létszámbővítést. Kivételt az elmaradott régiókban lévő cégek jelenthetnek, amelyeknél 3 milliárdos beruházás és 100 fős létszámbővítés a kedvezmény feltétele.
A kedvezmény összege szerint kétségkívül a Mol Rt. lehet az első számú nyertes. Az olajcég 1999-től a maximális 70 százalékos kedvezménnyel adózott, a tavalyi éves jelentés szerint az idei évre 100 százalékos adókedvezményt várnak. A korábbi feltételekkel 2003-tól a Molnak a rendes 18 százalékos társasági nyereségadókulcs szerint kellett volna adóznia. A társaságnál megtudtuk, hogy a szabályok változásával a Mol is újra jogosult lesz beruházási adókedvezményre (már be is jelentkeztek a Pénzügyminisztériumnál).
Bár azt nem kívánták elárulni, hogy összegszerűen mekkora adókedvezményre lesz jogosult az olajcég, a Mol által elköltött - más magyarországi társaságokhoz képest gigantikus - beruházási összegekre való tekintettel gyakorlatilag bizonyos, hogy a cég maximálisan ki tudja használni a törvény nyújtotta lehetőségeket. Az új hároméves stratégia szerint 2003-2005 között összesen mintegy 2 milliárd dollárt fordítanak beruházásra, és már korábban jelezték, hogy 2006-tól 2010-ig a szokásos beruházásokon felül további mintegy 500 milliárd forintnyira lesz szükség. Ez pedig gyakorlatilag azt jelenti, hogy az olajtársaság várhatóan 2011-ig nem vagy alig fog társasági nyereségadót fizetni.
Ez pedig nem kis összeget jelent, hiszen a Mol adózás előtti nyereségét a gázüzletág helyzetének rendeződését követően bőven 100 milliárd forint felettire becsülik.
Mint Kovács F. László, a BorsodChem (BC) vezérigazgatója elmondta, a borsodi cég eddig is igénybe vett százszázalékos adókedvezményt az elmaradott térségben végrehajtott beruházásai után, s a folyamatban lévők, illetve jövőre tervezettek alapján arra számít, hogy ezt 2011-ig továbbra is érvényesíteni tudja. A BC eddig az ott végrehajtott 3 milliárd forintos éves beruházás miatt kapott kedvezményt, s ez továbbra is elérhető lesz számára. A társaság 2000 előtt mintegy 50 milliárd forint beruházást hajtott végre, aminek 75 százaléka - 37,5 milliárd - vehető figyelembe, 2000 és 2005 között pedig 40 milliárdnyi beruházás várható, aminek a fele, 20 milliárd forint vehető alapul, így összesen a kettő összegének erejéig, 57,5 milliárd forintig érvényesíthető 2005 és 2011 között társaságiadó-kedvezmény. Mivel a BC éves adója várhatóan nem haladja meg a 2-3 milliárd forintot, az adott időszakban 100 százalékos adókedvezménnyel élhet. A törvény szerint az adókedvezményre jogosító beruházás befejezését követő második évben a beruházás megkezdését megelőző évihez képest legalább száz fővel kell növelni a dolgozói létszámot; a BorsodChem a következő időszakban várhatóan új dolgozókat vesz fel.
A TVK székhelye is Borsodban, elmaradott régióban van, folyamatban lévő beruházásai után valószínűleg 2003-ban, 2005-ben és 2006-ban tudja teljesíteni a 100 százalékos adókedvezmény feltételeit - mondta kérdésünkre Széll Gábor pénzügyi vezérigazgató-helyettes. A későbbi lehetőségekről egyelőre korai lenne nyilatkozni - tette hozzá. A társaság éppen százmilliárd forintos beruházási programot hajt végre, így a feltételeket könnyedén teljesíteni tudja, problémát inkább a dolgozói létszám emelésére vonatkozó klauzula jelent, a TVK-nál ugyanis ezzel ellentétes folyamatok zajlanak. Így lehetséges, hogy különböző beruházások alapján csak egy-egy évre élnek a kedvezménnyel.
Az adókedvezményről kedden tájékoztató Richterrel (NAPI Gazdaság, 2002. december 11., 9. oldal) szemben az Egisnél jelenleg még csak vizsgálják a vonatkozó dokumentumot. Ezután lehet csak eldönteni, hogy a társaság élni tud-e a kedvezményekkel - mondta kérdésünkre Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes. Az Egis beruházási terveiben 5-6 milliárd forint szerepel, emellett az Egis nem elmaradott régióban tevékenykedik, így nem valószínű, hogy sikerül érvényesíteni a kedvezményt. A gyógyszergyár egyébként külföldi tulajdonosa miatt öt évig 100, majd az elmúlt öt évben 60 százalékos adókedvezményt élvezett. Ezen felül egy 1998-as nagyberuházás miatt további 50 százalékos kedvezményre vált jogosulttá, de mivel az adótörvény alapján a két jogcímen együtt legfeljebb 70 százalékos kedvezményre van lehetőség, a társaság az utóbbi években általában nyeresége 5,4 százalékát fizette be társasági adóként. A kedvezmények éppen most jártak le, vagyis az Egisnél a továbbiakban teljes, 18 százalékos adófizetési kötelezettséggel kell számolni.
Az EU-val kötött megállapodás egyetlen területen, az autóiparnál tartalmaz szigorúbb feltételeket, itt a 2000 előtti, illetve utáni beruházásoknak nem 75, illetve 50, csak 30, illetve 20 százaléka erejéig érvényesíthetők a kedvezmények. A tőzsdei cégek közül ez leginkább a Mezőgépet érinti. A társaság korábbi, a külföldi tulajdonos miatt járó százszázalékos adókedvezménye éppen most ért véget, de idén - már a végrehajtott beruházások alapján - ugyancsak élhet teljes adókedvezménnyel. 2001-ig mintegy 10,5 milliárd forintot ruháztak be - mondta el Furár György pénzügyi igazgató -, s a dolgozói létszám emelése sem teljesíthetetlen, hiszen a bázis (a beruházás kezdetét megelőző év) 1996 volt, amikor a Mezőgép még jóval kisebb létszámmal működött. A cég speciális helyzetben van abból a szempontból, hogy míg orosházi telephelye elmaradott régiónak számít, a viszonylag közeli békéscsabai már nem. Az említett beruházás kapcsán 2011-ig hozzávetőleg 4 milliárd forint kedvezményt tudnak igénybe venni, ám azt egyelőre nem tudni, hogy a dinamikusan bővülő cégnél a várakozások szerint jelentősen növekvő nyereség miatt az időszak végéig kitart-e a keret.
A NABI kevésbé szerencsésnek mondható; kaposvári Compobus-üzeme után nem vehet igénybe adókedvezményt, mivel a somogyi megyeszékhely nem számít elmaradott régiónak - mondta Érsek Ákos szóvivő. A nem elmaradott régiók esetében szükséges 10 milliárdos beruházási összeg pedig meghaladja a társaság lehetőségeit. A NABI idén még 60 százalékos adókedvezményt élvez, 2003-tól viszont 18 százalékkal adózik.
Almás Andor-Molnár Gergely
