BUX 139185.47 -0,08 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jugoszláviában terjeszkedik a Phylaxia

A Phylaxia Pharma Rt. közzétette, hogy a társaság alaptőkéjének 256 millió forinttal történő felemeléséről döntött. Az új befektető az AD TISA nevű vajdasági cég, amely a részvényekért cserébe ingatlanok bérleti jogát adja. A társaság kisrészvényesei kissé megriadtak, mert tőkeerős nyugati befektető felbukkanását várták, a társaság elnök-vezérigazgatója, Tóth Péter szerint azonban a két verzió korántsem zárja ki egymást.

2002. december 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Váratlan bejelentéssel állt elő a Phylaxia Pharma Rt. tegnap: alaptőkéjét 2 millió 560 ezer új részvénnyel, azaz 256 millió forinttal emeli, azok tulajdonosa pedig - az eddig szóban forgó nyugati befektetők helyett - az AD TISA Novi Knezevac nevű jugoszláv társaság lesz. A következő meglepetés, hogy a cég a részvényekért a tulajdonában álló ipari és kereskedelmi ingatlanok 15 évre szóló bérleti jogával fizet, a Phylaxia pedig az infrastruktúra birtokában, „stratégiai együttműködés keretében” megkezdi állatgyógyászati és agrobiológiai termékeinek forgalmazását a Vajdaság és a jugoszláv utódállamok területén. (Az AD TISA 19,91 százalékos részesedést szerez, a Phylaxia alaptőkéje pedig 1 285 654 600 forintra emelkedik, a 100 forintos részvények kibocsátási ára egyébként megegyezik a névértékkel.) A bejelentés azért volt meglepő a részvényesek számára, mert a Phylaxia eddig elsősorban nyugat-európai, tőkeerős, készpénzt hozó befektetők bevonásával kecsegtette őket, így tegnap a piacon számos kiábrándult véleményt és különböző találgatást lehetett hallani. Amint Tóth Péter elnök-vezérigazgató lapunknak elmondta, a mostani emelés korántsem zárja ki azt, hogy akár már a jövő év elején, akár később újabb tőkeemelést vigyenek végbe, ez csak a négy hasonló, eddig folyó tárgyalás egyikének lezárultát jelenti. Ami a jugoszláv társaságot illeti, a Vajdaságban, Szegedtől nem messze van a székhelye és általános nagy- és kiskereskedelemmel foglalkozik, ezen belül nagy súllyal az agrárgazdaság és az élelmiszer-gazdaság területén. A frissen privatizált, de több mint fél évszázados múltra visszatekintő cég jelenlegi fő tulajdonosa a baromfitenyésztésben és az élelmiszer-gazdaságban érdekelt.
Hat darab ingatlan bérleti jogát szerezte így meg a Phylaxia, mindegyik a mostani Jugoszláviában található. Összterületük mintegy 5000 négyzetméter, a bérleti jog értékelését nemzetközi könyvvizsgáló cégre bízták. Az objektumokban az új partnerrel együttműködve kezdik meg a Phylaxia-termékek forgalmazását, nem kis részben annak kapcsolatrendszerére, infrastruktúrájára, alkalmazottaira támaszkodva. (Ezért a forgalmazás felfuttatása várhatóan nem lesz túl tőkeigényes.) Nem zárják ki egyébként azt sem, hogy egy-két helyen gyártásba kezdjenek, valamint hogy az új partnerrel karöltve részt vegyenek valamilyen formában - például részvénycserével - a mostanában induló szerb privatizációban. A jugoszláv piacot egyébként a hazaihoz hasonló méretűnek tartják és már 2003-ban jelentős exportárbevételt remélnek tőle.
Az AD TISA részvényeivel kapcsolatban nem vállalt elidegenítési tilalmat, de Tóth Péter szerint olyan együttműködésbe kezdtek vele, hogy ne legyen érdeke a rövid távú árfolyamnyereség keresése. A sötétben tapogatódzó kisbefektetők bizonytalanságát jelzi, hogy az - egyébként meglehetősen illikvid - részvény árfolyama tegnap először a keddi 64-65 forintról 67 forintig emelkedett, majd visszasüllyedt 64 forintra. Amint a társaságnál elmondták, terveik szerint a jövő héten az új partnerrel közös sajtótájékoztatón ismertetik elképzeléseiket.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet