Továbbra is december 18-a marad az ajánlatok benyújtásának és felbontásának hivatalos határideje a horvát INA olajtársaság kisebbségi részvénycsomagjára, ám - mint a jelentősebb állami vagyonelemek eladását felügyelő Szlavko Linics hozzátette - a gazdasági minisztérium jelezte az érdeklődőknek, hogy január 22-ig még elfogadnak ajánlatokat. Ez alatt az idő alatt az ajánlattevők - az orosz Rosznyefty, az OMV és a Mol - több információt kaphatnak a társaságról, többek között megismerkedhetnek a társaság addigra elkészülő ötéves üzleti tervével, amitől a privatizátorok az ajánlatok kikerekedését remélik.
A menyasszony kistafírozása más módon is folyik. Az INA a múlt héten jelentette be, hogy három szíriai mezője egyikén gázt találtak. Bár a készletek nagyságáról nem érkezett jelentés, a társaság vezetői nem késlekedtek azon reményüknek hangot adni, hogy a lelet gazdaságosan kitermelhető, és mint ilyen, növeli a társaság értékét.
Szoros kapcsolatban állunk az ajánlattevőkkel - mondta Linics. Biztosak vagyunk benne, hogy egyikük sem fog visszavonulni, éppen ellenkezőleg, nagyon jó ajánlatokat kapunk majd.
Amint az INA vezérigazgatója, Tomiszlav Dragicsevics elmondta, a társaság ambiciózus (és igen költséges) tervekkel rendelkezik, amelyeknek a két finomító felújításától kezdve az országon áthúzódó gázvezeték kapacitásbővítésén át külföldi kitermelésben való részvételig több, egyenként is jelentős eleme van.
A társaság finomítóinak felújítása - ami az EU-szabványnak megfelelő üzemanyag előállítását szolgálná - mintegy 400 millió dollárba kerül. A privatizáción győztes stratégiai partnernek három évig meg kell tartania a 17 ezer dolgozót és a két finomítót, az állam beleegyezése nélkül tíz évig nem adhatja el tulajdonrészét és három évig nem vonhat el nyereséget a cégtől. A privatizációs tanácsadók - a PricewaterhouseCoopers és a Deutsche Bank - 1,2--1,8 milliárd euróra értékelik a horvát céget.
(NAPI)
