BUX 139551.24 0,18 %
OTP 45470 0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elutasított befektetőknek fizet a Beva

A Beva mégis fizet azon befektetőknek, akik 1997. július 1-je és csődbe ment brókercégük Beva-csatlakozása közötti időszakban fektettek be annak idején. A szervezet igazgatóságának döntése értelmében nem változik jövőre a brókercégek által fizetendő tagdíj, az alap kasszájában levő tőkét pedig hitel-előtörlesztés helyett inkább tartalékolják. A kiemelkedő stabilitású brókercégek a jövőben kevesebbet fizethetnek társaiknál.

2002. december 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A korábban elutasított kártalanítási kérelmek beadói kellemes karácsonyi ajándékban részesülnek az idén: a Beva (Befektetővédelmi Alap) mégis fizet nekik. A változás nyolc brókercég volt befektetőinek egy részét érinti, azokat, akiket annak idején azért utasítottak el, mert 1997. július 1. és a brókercégek Beva-csatlakozási dátuma között fektettek be (pontosabban, kötöttek szerződést). A Beva ugyanis a közelmúltig úgy értelmezte a jogszabályokat, hogy kártalanítás csak a társaságok csatlakozásának dátuma utáni befektetésekre jár. Ezt azonban nemrég egy bírósági döntés nyomán kénytelen volt felülvizsgálni - tudtuk meg Farkas Péter ügyvezető igazgatótól. A nyolc cég az Allied Investment, a CB Bróker, a Globex Értékpapír, az Égszi Börze, a Pannonbróker, a Diana Investment, a Wellington Bróker és a London Bróker.
A Beva automatikusan megkereste azokat, akik korábban kérelmet nyújtottak be, de ebből az okból kifolyólag elutasította őket. Ennek alapján mostanáig már mintegy 44 millió forintot fizetett ki (ebből 30 millió forint tőke, a többi kamat). Így valószínűleg az érintett befektetők nagy többségével, körülbelül 90 százalékával végzett is. Még lehetnek azonban olyanok, akik a várható elutasítás tudatában be sem adták kérelmüket, illetve néhányan még nem kerültek sorra, ám ennek anyagi vonzata valószínűleg már csak pár millió forint lesz.
Pénteken ülésezett a Beva igazgatósága, és döntött arról, hogy jövőre nem változik meg a tagok (brókercégek, bankok, alapkezelők) által fizetendő kötelező tagdíj mértéke. (A díjrendszer szerint az 1 millió forint alatti, biztosított befektetések után 0,9, efelett pedig 0,16 ezreléket kell fizetni évente - NAPI Gazdaság, 2002. január 31., 11. oldal.) Döntöttek arról is, hogy a szervezet számláján lévő szabad pénzt - jelenleg mintegy 350 millió forintot - tartalékolják, vagyonkezelőre bízzák majd, és nem fordítják hiteltörlesztésre.

A szervezet annak idején kormánygaranciával 2,8 milliárd forintos hitelkeretet kapott, jórészt a London Bróker ügyfeleinek kártalanítására. A hitel tőketörlesztését 2004 augusztusában kell megkezdeni - a kamatokat folyamatosan fizetik -, egyenlő, évi 350 millió forintos részletekben. A becslések szerint jövőre is mintegy 600 millió forint bevétele lesz a szervezetnek, aminek bő fele megmaradhat tartalékként.
Ha a díj mértéke nem is változik, várhatóan ezen a héten dönt a szervezet a díjfizetési szabályzat kisebb-nagyobb módosításairól. Ennek talán legfontosabb része, hogy a jövőben a stabil helyzetű - az átlagosnál alacsonyabb kockázatú - tagok alacsonyabb díjat fizethetnek társaiknál. Hogy melyik társaság számít stabilnak, azt egy összetett kritériumrendszer alapján állapítják majd meg, aminek része lesz többek között a nyereséges működés és a jogszabályoknak való megfelelés. Az így kiválasztott cégek azután választhatnak: vagy a kiemelkedően nagy (több milliárd forintos) vagyonnal rendelkező ügyfeleik után fizetendő díjat maximálják náluk személyenként egymillió forintban, vagy az egy befektetőjükre jutó éves átlagos tagdíjat limitálják - tudtuk meg.
Az alap igazgatósága döntött arról is, hogy a jövőben a Beva is folytat korlátozott ellenőrzéseket tagjainál. Ezek lényegében a díjfizetés alapjául szolgáló adatszolgáltatás pontosságára vonatkoznak majd.
Eidenpenz József

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet