Több befektetési alapkezelő is közgyűlést tartott decemberben, kettő közülük alaptőkéjét emeli fel, egy pedig megszünteti tevékenységét. Számos hazai társaságnak szüksége lesz előbb-utóbb arra, hogy megemelje alaptőkéjét, mert az új tőkepiaci törvény szerint 2003 végéig legalább 100 millió forintra fel kell tölteni azt. (Bizonyos esetekben, ha nagyobb értékű nyugdíjpénztári vagyont kezelnek, a sajáttőke-követelmény még magasabb.)
A Raiffeisen Alapkezelőnél lecserélődött a cég vezetősége, a brókercégnél nemrég bejelentett személycseréktől bizonyára nem függetlenül a héten új igazgatósági taggá választották Horváth Krisztinát, Martin Schwedlert és Werner Niepelt. A társaság 20 millió forintról 100 millió forintra növeli alaptőkéjét, az új részvényeket a Raiffeisen-csoport külföldi és belföldi tagjai jegyezhetik le. A CA-IB Értékpapír Befektetési Alapkezelő Rt. is 20-ról 100 millió forintra emelt, ám itt 375 százalékos kibocsátási árat alkalmaztak, vagyis a cég saját tőkéje jóval magasabb lesz a jegyzettnél.
A Buda-Cash Alapkezelő Rt. tegnapi rendkívüli közgyűlésének napirendjén a társaság alapkezelői tevékenységének megszüntetése és a kezelt alap (a Buda-Cash Növekedési) kezelésének átadása szerepelt. A döntéssel kapcsolatban a társaság illetékesét ugyan tegnap nem tudtuk elérni, ám a cég kivonulását erről a részpiacról - és az Eastbrokers--Buda-Cash-együttműködést - éppen a napokban jelentették be. (NAPI Gazdaság, 2002. december 4., 9. oldal.) Így az lenne meglepő, ha az alap kezelését nem az Eastbrokers Alapkezelőnek adnák át.
E. J.
