Kedden Londonban tartott prezentációt a finn Orion gyógyszergyár, az Egis európai partnere a deramciclane molekula engedélyeztetéséről. Az elemzők által az utóbbi évben az Egis legfőbb szexepiljének kikiáltott deramciclane klinikai kísérleteinek állásáról Esa Heinonen elnökhelyettes adott - a jelen lévők szerint meglehetősen konzervatív tájékoztatást.
Az eddigi elképzelések szerint a gyógyszer 2005 végén kerülhetne forgalomba Európában és egy évvel később az USA-ban, az elemzők véleménye szerint az EU-ban tíz, Amerikában pedig nyolc év védettséget élvezne a termék. Az Orion viszont Amerikában csak ötévnyi védettséggel számol.
A társaság illetékese nem foglalt állást az elemzőket leginkább foglalkoztató kérdésben, vagyis, hogy hatásos lesz-e a gyógyszer depresszió ellen is, vagy csak szorongásgátlóként jelenik majd meg a piacon. Az Orion - mint elhangzott - kellő óvatossággal nyilatkozik a deramciclane-projektről, ennek megfelelően az európai klinikai vizsgálatok eredményeiről sem árultak el részleteket. Annyit azért megemlített az elnökhelyettes, hogy amerikai partnerük, a Pharmacia Corporation előtt nyitva állt a lehetőség az eredmények átvételekor, hogy kilépjen a kutatásból, ám a társaság a további együttműködés mellett döntött, és ötmillió euró úgynevezett milestone paymentet, vagyis az adott szakasz lezárásához kapcsolódó díjat fizetett az Orionnak. A klinikai vizsgálatok eredményeiről továbbra is csak az első amerikai vizsgálatok után, valamikor 2003 első felében tájékoztatják a nyilvánosságot. Egyetlen konkrétumként elhangzott, hogy az Orion 2009-re 750 millió-1 milliárd dollár bevételre számít a deramciclane-től. Eddig maga az Orion nem közölt bevételi várakozást, a Pharmacia pedig korábban 500-750 millió dollárt prognosztizált.
M. G.
