BUX 139310.84 1,22 %
OTP 44800 1,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bankoké lett az értékpapírpiac

Már a befektetési vállalkozások terén is piacvezetők lettek a bankok, amelyek a brókercégek által kezelt vagyon 66,7 százalékát őrzik. A befektetési alapok a harmadik negyedévben állampapír-vásárlásokkal igyekeztek részt venni a forintspekulációkban.

2002. december 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár még több fúzió, illetve piaci kivonulás várható, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete szerint lassan megtalálja új formáját a befektetési szolgáltatók piaca. A háromnegyed éves adatok szerint az univerzális jogosítvánnyal rendelkező 28 hitelintézetből a piacon aktívan szereplő 24 kereskedelmi bank már a forgalmi számok alapján is átvette a vezető szerepet, szemben az első negyedévvel, amikor még csak a vagyonkezelési területen voltak elsők. A piacon jelen lévő független értékpapírcégek döntően specializált szolgáltatásokkal, bizományosi tevékenységgel, befektetési tanácsadással biztosíthatják túlélésüket.
Az első kilenc hónapban 21 százalékkal növekvő bizományosi tevékenységen szerzett 4 milliárd forintos eredmény sokat segített a szektornak ahhoz, hogy elviselje a letétkezelésből származó jövedelmek 24 százalékos visszaesését. A befektetési szolgáltatók 2,77 milliárd forintos adózás előtti eredménye szerény, 0,6 százalékos növekedést jelent, miközben a szektor által kezelt ügyfélvagyon 26 százalékkal 9837,6 milliárd forintra nőtt - igaz, ennek 66,7 százaléka már a bankok által kezelt állomány volt.
A befektetési alapokban lévő vagyon az első kilenc hónapban 18,8 százalékkal 827,8 milliárd forintra nőtt, ám az első negyedévi gyors megugrás után a harmadik negyedévben csak 7,5 százalékos volt a növekedés. Az alapok meglovagolták az erős forint és a magas kamatszint nyújtotta lehetőségeket: az állampapír-állomány a június végi 74 százalékról 84 százalékra ugrott a harmadik negyedév végére, s számottevően nőtt a lengyel és cseh befektetések aránya is. A PSZÁF álláspontja szerint az állampapír-eladásból realizált árfolyamnyereség 0,5-1 százalékkal növelheti az átlagos hozamszinteket.
N. L. N.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet