BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eladta motorgyárát a Rába

A Rába Járműipari Holding Rt. november 30-i hatállyal utolsó nem stratégiainak minősülő üzletágát, a Rába Motorgyártó Kft.-t is értékesítette. A motorgyártó társaság új tulajdonosa a kft. vezetőiből alakult Motor MBO Kft. és egy korábbi Rába-leány, a Rába-Chem Kft. lett. A tranzakció a társaság közleménye szerint a teljes vételár megfizetésével, vagyis csak később válik teljessé. A motorüzlet eladásának várható hatásáról a pénteki elemzői konferencián szolgál pontos részletekkel a társaság.

2002. december 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Rába Rt. megvált legnagyobb, stratégiainak nem minősülő üzletágától, a Motorgyártó Kft.-től. A társaság két évvel ezelőtt bejelentett szerkezetátalakítási programja keretében eddig a kandallógyárat és a kispesti öntödét adta el, megszüntette az autóbuszgyártást és átszervezte alkatrészgyártó üzletágát. A fő területek jelenleg a futómű- és az alkatrész-, valamint a speciálisjármű-üzletág, ez utóbbihoz tartoznak a honvédségi megrendelésekre váró katonai szállítójárművek.
A Rába az értékesítés eredményhatásairól nem adott tájékoztatást, erre a befektetőknek a pénteki prezentációig várniuk kell. Az eddigi értékesítések közül a kandallógyár első negyedévi eladása volt a legsikeresebb, az 250 milliós profitot hozott.

A motorgyár az utóbbi időben folyamatosan veszteséget termelt, minden bizonnyal ez is szerepet játszott abban, hogy az eladás nem ment könnyen. Augusztusban külföldi érdeklődőkkel folytattak tárgyalásokat. Tekintettel arra, hogy a Rába-motorok főleg a volt szocialista blokkban voltak ismertek, a vevőjelölt is keletről érkezett, az orosz AvtoVaz személyében. A tárgyalások azonban zátonyra futottak, s a vevő a kft. menedzsmentje, illetve egy korábbi, környezetvédelemmel foglalkozó Rába-leányvállalat lett.
A holdingstruktúrára történt átállás során eddig bekövetkezett változások során folyamatosan csökkent a cégcsoport árbevétele. A világgazdasági recesszió, a dollárgyengülés, a brazil és iráni megrendelések, illetve az alkatrészüzletágban a Suzukinak történő szállítások drasztikus visszaesése szintén nem emelte a társaság forgalmát. Mindezek fényében nem okozhatott nagy meglepetést a társaság egymilliárd forintot közelítő háromnegyed éves vesztesége, ami után a romló elemzői megítélés is érthető.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet