A Matáv leányvállalata, az Investel Rt. november 25-én 884 forintos átlagáron 263 301, november 26-án pedig 879 forintos átlagáron 385 526 Matáv-részvényt értékesített a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) a CA-IB Értékpapír Rt. közreműködésével. Információink szerint az Investelnél lévő részvények még a Matáv korábbi opciós ösztönzési programjának céljait szolgálták volna, ám a program nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért a távközlési társaság idén egy újfajta opciós programot dolgozott ki.
A már hosszabb ideje a Matáv leányvállalatánál parkoló papírok a gyorsjelentéshez mellékelt tulajdonosi kimutatásokban eddig külön - vagyis nem saját részvényként - szerepeltek, s most egy kisebb tulajdonosi változás miatt nőtt a Matáv befolyása az Investelben, ami szükségessé tette a papírok eladását.
Az új opciós program július 1-jén indult, amikor a társaság zártkörű tőkeemelés keretében 4,9 millió darab, a tőzsdén jegyzett sorozattal megegyező új részvényt bocsátott ki, majd azokat az aktuális tőzsdei ár 110 százalékán eladta a CIB Banknak. A Matáv ezután a befolyó vételárból ugyancsak 4,9 millió saját részvényt vásárolt. A bonyolult konstrukcióval így sikerült elkerülni, hogy a fő tulajdonos befolyása növekedjen, és így vételi ajánlatra kényszerüljön.
Az erre kijelölt dolgozói kör 2003 júliusától 933 forintos árfolyamon hívhatja le a papírokat, majd a következő két évben 950 forintért juthat Matáv-részvényekhez. A lehetőség eddig nem tűnt túl attraktívnak, a helyzet azonban mára megváltozott: az elmúlt hetek emelkedése után legalább a részvény határidős árfolyama már meghaladja az opció lehívási árát.
M. G.
