A svájci Novartis AG szerdán zárult vételi ajánlata során 99,1 százalékos részesedést szerzett a szlovén Lek gyógyszergyárban. A Novartis 876 millió eurót fizetett ki a részvényeseknek, a szlovén hatóságok már jóváhagyták az üzletet. A Novartis közleményében megemlíti, hogy hosszú idő óta ez a legnagyobb akvizíció a generikus gyógyszereket gyártó szektorban. A Dow Jones jelentésében kiemeli, hogy a felvásárlás a Novartis méreteihez képest nem, csak annak generikus üzletága számára számít nagynak.
Ezzel a svájci cég nemcsak kelet-európai piacokat szerez, hanem emellett az Augmentin nevű antibiotikum generikus változatának jelentős gyártási kapacitásaihoz is hozzájut. A GlaxoSmithKline Plc antibiotikumának szabadalmi védettsége tavaly járt le Európában, s a cég most arra törekszik, hogy az Egyesült Államokban ki tudja harcolni a védettség meghosszabbítását. A Novartis júliusban kezdte meg az Augmentin generikus változatának forgalmazását a tengerentúlon.
(NAPI)
