Az egy évvel korábbi - ugyancsak csalódást keltő - félmilliárdos nyereség után idén egymilliárd forintot közelítő veszteséget szenvedett el a győri Rába Járműipari Holding. A társaság exportja és belföldi árbevétele 5-5 milliárd forinttal esett vissza az elmúlt kilenc hónapban, ami összességében 25 százalékos bevételcsökkenést jelent. A visszaesés idén már nem az előző évben a rossz teljesítmény fő okaként emlegetett észak-amerikai piacon következett be: a társaság fő exportpiacán kismértékben még növelni is tudta forgalmát (de csak dollárban, miközben a dollár 8,2 százalékkal értékelődött le a forinthoz képest). Nagy érvágást jelentett a brazil real leértékelődése és ezzel összefüggésben az ide irányuló export drasztikus, 59 százalékos visszaesése. Nem kevésbé volt fájdalmas az iráni szállítások visszaesése: a korábbi piaci prognózisok helytelennek bizonyultak, s az első negyedév jelentős szállításai nem folytatódtak, az elmúlt negyedévben pedig gyakorlatilag leálltak. Az ebből származó bevételkiesés másfél milliárdra, a fedezetkiesés 550-600 millió forintra tehető.
Európában 26 százalékkal csökkenő bevételt ért el a cég, ami a kelet-európai értékesítés kisebb növekedésének és a nyugat-európai eladások (többek között egy Volvo-megrendelés kifutása miatti) jelentősebb visszaesésének eredménye.
A Rába belföldi bevételei a járműgyártás leállítása, érdekeltségek (öntöde, kandallógyár) eladása és a Suzuki modellváltása miatt estek vissza, ez utóbbi mintegy 2,5 milliárdos árbevétel-csökkenést eredményezett, a fedezetkiesés pedig elérte a félmillliárd forintot. A társaság költségei az árbevételnél jóval kisebb ütemben csökkentek, amiben a holding struktúrára való áttérés és a dollárgyengülésből fakadó fedezetcsökkenés ugyanúgy szerepet játszott, mint az erős verseny közepette szükségessé váló árcsökkentés.
A gyorsjelentés szerint a legnagyobb érvágást, 1,4 milliárd forintos fedezetcsökkenést a dollár gyengülése okozta, de 900 milliós pluszköltséget okoztak a vállalatátalakítási program idei kiadásai is. Fedezeti ügyleteken 1,42 milliárd forintot nyert a Rába, ám a társaság figyelmeztetett, hogy a jövőben az opciók nem tudják teljes mértékben ellensúlyozni a dollárgyengülés hatását. A kilenc hónap alatt felhalmozott 964 milliós adózott veszteség és a nem túl rózsás kilátások megtették hatásukat a gépipari részvény árfolyamára: tegnap már ezer forint alatt is született rá kötés, amire eddig még nem volt példa a részvény 1997. decemberi tőzsdei bevezetése óta. Az ezerforintos szintet 2001. szeptember 17-én már egyszer megközelítette a Rába, ám akkor 1005 forinton volt az alja és egy hónap alatt 1600 forintig emelkedett az árfolyam.
M. G.
