BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Másfélszeres profit az IEB-nél

Mióta az Inter-Európa Bank megszabadult a három éven át összesen milliárdos veszteséget összehozó brókerházától (a befektetési tevékenységet a bankba beleolvasztva), teljesítménye a kilencvenes évek elejének boldog békeidejét idézi. A kilenchavi, 770 millió forintos adózott, konszolidált profit 45 százalékkal haladja meg a tavalyit, és minden remény megvan arra, hogy 2002-ben a bank az utóbbi öt év legjobb eredményét hozza.

2002. november 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az olasz San Paolo-csoport ellenőrzése alatt álló Inter-Európa Bank háromnegyed éves jelentése tükrözi, hogy a kilencvenes évek elején még a legsikeresebb középbankok egyikének számító, majd 1998-ban 3 milliárdos veszteséget elszenvedő pénzintézet háza táján kezdenek rendbe jönni a dolgok.
Az anyabank teljesítménye ugyan tavalyhoz képest nem mutat jelentős javulást - 10 százalékkal növekvő nettó kamatjövedelem mellett 21 százalékkal nőttek a banküzemi költségek, így az 1034 millió forintos adó előtti eredmény 10 millióval elmaradt a tavalyitól -, viszont a konszolidált számokat már nem rontotta a tevékenységével decemberben felhagyó IE-New York Bróker.
A brókerház a bankcsoport tavalyi első félévét jó 300 milliós veszteséggel terhelte, most viszont a konszolidált adó előtti eredmény (958 millió forint) alig marad el az anyabankétól.
Az IEB mérlegfőösszege egy év alatt 12,5 százalékkal, 171,3 milliárd forintra nőtt, ami valamelyest elmaradt a bankszektor egészének gyarapodásától. Mind a lakossági, mind a vállalati hitelállomány felfutott, előbbiek értéke elérte a 13 milliárd forintot. A harmadik negyedévben 215 millió forinttal gyarapodott a céltartalékok állománya, és banki forrásokból úgy értesültünk, hogy az utóbbi másfél év szigorú hitelezési politikája nyomán jelenleg nincs olyan jelentősebb hitelügy, amely potenciális veszteségforrást jelenthet. (A bank életében éveken át előfordult, hogy a jó évkezdet után a szekrényből előkerülő csontváz az év vége felé rendre elvitte a profit egy részét.)
Az Inter-Európa konszolidált saját tőkéje szeptember végén elérte a 11,2 milliárd forintot, amely részvényenként 1600 forintnak felel meg.

Az év végéig az adózott eredmény alighanem elérheti az 1 milliárd forintot (2001-ben 963 millió volt.) A fő tulajdonos kisrészvényesek számára kedvező osztalékpolitikáját ismerve jövő tavasszal is elképzelhető a legalább 50, esetleg 60 forintos osztalék.
Emellett továbbra is tartja magát az a hipotézis, hogy a Prímagáz után az IEB lehet a következő olyan papír, amelynek fő tulajdonosa rászánja magát a kicsik kivásárlására. Az utóbbi három hét 25 százalékos árfolyam-emelkedését sokkal inkább ez, mint a tényleges eredményjavulás magyarázza. Kérdés persze, hogy ha egyáltalán lesz ilyen ajánlat valaha is, a San Paolo a nagyvonalúságban is követi-e a Prímagáz-példát.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet