Az elemzői várakozásokat meghaladó, mindazonáltal felhőtlen boldogságra különösebb okot nem adó negyedévről számolt be a gyorsjelentésében a Mol Rt.. A második negyedévi kiugró eredménynövekedés nem ismétlődött meg, 15,6 milliárd forint nettó nyereséget hozott a júliustól szeptemberig tartó időszak. A várakozásokat meghaladó profit elsősorban annak köszönhető, hogy a korábbi negyedévekkel ellentétben a gázüzletág az év eleji alacsonyabb olajárak és az időközben különösen a dollárral szemben tovább erősödő forintárfolyam miatt ebben a negyedévben 4,6 milliárd forintos profitot termelt.
Ezzel a gázüzletág idén eddig 800 millió forintos nyereséget produkált, ami mindenképpen óriási javulás a múlt év azonos időszakának 105 milliárdos veszteségéhez képest.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató és Mosonyi György vezérigazgató egyaránt figyelmezetett az időközben megemelkedett olajárakban rejlő veszélyekre. Már a negyedik negyedévben is romló gázimportárakkal kell szembenéznie a cégnek, ezért valószínűsiti mindkét vezető a nullszaldós teljesítményt a gázüzletág részéről. Már most lehet tudni azt is, hogy a következő év első negyedéveiben ennél jóval magasabb lesz az importár (a mostani negyedévben tavalyhoz képest 28 százalékkal, 26,7 forintra csökkent köbméterenként, miközben a nagykereskedelmi értékesítési ár 33,5 forintra emelkedett a hazai gázáremelkedések következtében), a növekedés a 30 százalékot is meghaladhatja. Ez előrevetíti egy új, ha nem is a korábbihoz hasonló gázárveszteség veszélyét, ami fölemésztheti az egyéb üzletágak eredményeit.
A feldolgozás és kereskedelmi, illetve kutatás termelési üzletágak teljesítményét meghatározó kőolajárakban a Mol nem vár jelentős csökkenést a következő időszakban. A nyersolajárakban a bizonytalan iraki helyzet miatt háborús prémium van, s az árszint viszonylag magas szinten stabilizálódott. (A harmadik negyedévben már 25,8 dollár volt az orosz olaj ára - a Brenté ennél mindig valamivel magasabb -, ami 7,1 százalékkal több a bázisnál.)
A kutatás termelési üzletágra nézve ez pozitív lenne, az mégsem teljesített túl jól, üzleti eredménye 19 százalékkal romlott tavalyhoz képest. Ennek oka többek között a forinterősödés, hiszen a magasabb kőolajárak forintban kifejezve már csökkenést mutatnak. Ehhez járul a gyorsjelentés szerint csupán átmeneti - de a szokottnál jóval nagyobb (5 százalékos) mértékű - kitermeléscsökkenés olajfronton. A gázkitermelésben már nem volt ekkora a visszaesés, viszont a kitermelt gáz fűtőértéke volt alacsonyabb. Csökkentette az eredményt a Rotary Rt. külföldi üzletágának értékesítése is 1,5 milliárd forinttal.
A feldolgozás és kereskedelmi üzletág üzleti eredménye 32 százalékkal csökkent. A finomítói árrés az első negyedévi igen alacsony szint alá esett be, a késztermékek áraiban a recessziós világgazdasági helyzet miatt nem jelentkezik a nyersolaj magas árszintje. Érdekes, hogy a rendkívül alacsony finomítói árrés kialakulása ellenére az ennek ellensúlyozására kötött fedezeti ügyletek 200 milliós veszteséget hoztak. A társaság termékértékesítése 5 százalékkal növekedett, a kiskereskedelmi értékesítés azonban csupán szinten maradt. Pozitív tény, hogy a töltőállomások hatékonysága emelkedett, az egy kútra eső eladások 4,3 százalékkal nőttek.
A pénzügyi eredmények területén nincsenek nagy meglepetések. A társaság eladósodottsági mutatója Michel-Marc Delcommune pénzügyi vezérigazgató-helyettes beszámolója szerint 34,9 százalékra csökkent a tavalyi - sokak által már kritikusnak tekintett - 43,3 százalékról. Az EBITDA ráta 12,9 százalékra nőtt. A hároméves cél 19 százalék feletti ráta elérése volt, ez a gázüzlet miatt nem volt reális. Az alacsonyabb eladósodottságra szükség is lesz, hiszen a Mol előtt az eddig saját részvényekre kiadott 25 milliárd feletti összeg mellett jövő tavaszig akár egy Slovnaft nyilvános ajánlat (szélsőséges esetben 300 millió dollárt is elérő) kötelezettsége és a Jukosszal hamarosan közösen beinduló termelés 100 millió dolláros kiadása állhat néhány hónapon belül.
Összességében a Mol idei első háromnegyed éve főleg az erős forint következtében hatalmas arányú javulást mutat - igaz, a képet torzítja, hogy a múlt év a gázveszteségek miatt példátlanul rossz bázist jelent. A tisztább kép kialakítását inkább elősegítheti a félévhez, illetve az elemzői várakozásokhoz viszonyítás, ami rendre csökkenő mértékben ugyan, de még mindig pozitív meglepetést hoz minden három hónap elteltével. A mostani gyorsjelentés alapján minden esély megvan arra, hogy a Mol kiváló évet zárjon. A társaság jövő éve felett viszont egyelőre Damoklesz kardjaként függ a gázárszabályozás rendezetlen kérdése.
Almás Andor
