BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A céget már csak az első negyedév rontja

A várakozásoknál gyengébb profitról, de javuló eredményességről számolt be a Mezőgép Rt. negyedéves gyorsjelentésében. Az árbevétel növekedése mellett az elmúlt negyedévben mind az üzemi, mind a nettó eredmény magasabb lett, mint egy évvel korábban volt. A gyengére sikerült első negyedév miatt azonban a kilenchavi nyereség még elmaradást mutat. A gyorsjelentés szerint a nyereség javulása fenntartható.

2002. november 13. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A várakozásoknál árnyalatnyival gyengébb, az év első feléhez képest mégis javuló negyedévet zárt szeptember végén a Mezőgép Rt. tegnapi gyorsjelentése szerint. Az orosházi gépgyártó minden értékesítési szegmensben növelte árbevételét, az első kilenc hónap alatt 8,9 milliárdról 12,8 milliárd forintra nőtt a forgalom. Jó jel, hogy az általában magasabb nyereségtartalommal bíró mezőgazdaságigép-üzletág bevételei is 600 millió forinttal nőttek. A hazai eladásokra a gazdáknak adott állami támogatás hatott kedvezően. A kukoricacsőtörők itthon is jól fogytak, de Amerikában is keresettek voltak a társaság saját fejlesztésű termékei.
A közvetlen költségek az árbevétel 82,3 százalékáról 85,2 százalékára emelkedtek. Ezt a mezőgazdasági üzletágak összevonása során felmerült költségek, illetve a két nagy autóipari megrendelés okozták, ez utóbbiak lehívásának késlekedése miatt ugyanis az ezzel kapcsolatos beruházások költségei már jelentkeztek, az árbevételt azonban még nem növelték. Ez utóbbi területen a társaság egyébként javulást lát, s a következő két évben a termelés várhatóan gazdaságosabb lesz.

A Mezőgép - jórészt a Linamar csoporton belüli dollárhiteleken - 60 millió forint árfolyamnyereséget ért el. Az üzemi eredmény 533 millió forint volt, hosszú idő után növekedést mutat az egy évvel korábbihoz képest.
Az adózott nyereség viszont 18 százalékkal, 353 millió forintra csökkent, mivel a társaság megnövekedett hitelállománya mintegy százmillió forinttal növelte a kamatköltségeket. A visszaesés ugyanakkor kizárólag a gyenge első negyedév számlájára írható, az utóbbi két negyedévben - az előző év azonos időszakához képest - 17 százalékkal emelkedett a profit.
A Mezőgép az első kilenc hónapban összesen 7,3 milliárd forint értékű új üzletet szerzett, s további megrendelésekről tárgyalnak. Az új megrendelések szerkezete alapján a társaság láthatóan egyre inkább hasznot húz a nagy nyugati gyártók költségcsökkentési intézkedéseiből, amelyek keretében termelésük egy részét kihelyezik. Mivel a mezőgépgyártó üzletág is több új megrendelést kapott, illetve a korábbi nagy autóipari projektek jövőre már jó eséllyel nyereséget hoznak, magalapozottnak tűnik a menedzsment optimizmusa, a jelentés szerint ugyanis a nyereség javulása a jövőben is fenntartható.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet