BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét növekszik a Zwack profitja

A tavalyi kisebb megbicsaklás után idén ismét növekszik a Zwack Unicum Rt. eredménye. A társaság tegnap - tőzsdezárás után - közzétett háromnegyed éves gyorsjelentése a tavalyi kilenchavi teljesítményt tíz százalékkal meghaladó, 11,5 milliárd forintos nettó árbevételről és 4,6 százalékkal nagyobb, 1 milliárd 802 millió forintos adózás előtti eredményről adott számot. A jelek szerint nem fenyegeti veszély a 750 forintos részvényenkénti osztalékot, ám ennek a cég gyorsan növekvő eladósodása az ára.

2002. november 12. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kiegyensúlyozottan növekvő eredményről, 17,5 milliárdos bruttó és 11,5 milliárdos nettó árbevételről, 1 milliárd 802 millió forintos IAS szerinti adó előtti eredményről számolt be Rétfalvi György, a Zwack Unicum Rt. vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján. A nettó árbevétel 10 százalékos növekedése mellett a fedezet csak 4,6 százalékkal, az üzemi eredmény viszont 10 százalékkal nőtt. Ez a személyi költségek mérséklődésére vezethető vissza. Az üzemi eredmény túlnyomó részét (1801 millióból 1714 millió forintot) a saját termelésű gyártmányok - elsősorban maga az Unicum - adták. E termékek nyereségtartalma 18,5 százalék, szemben a forgalmazott italok 4 százalékos rátájával. A forgalmazotti italcsoport 2 milliárd 244 milliós forgalomból mindössze 88 milliós profitot termelt, ez részben a borforgalmazás kezdeti veszteségének tudható be.
Rétfalvi elmondta: az önálló igazgatóság rangjára emelt borüzletág az első évben néhány tízmilliós veszteséget hozott, de terveik szerint 2004-re elérik a nullszaldót és utána komoly profitot várnak tőle.

Korábban a Zwack eredményéhez a pénzügyi műveletek is jelentősen hozzájárultak, idén viszont ezek szaldója mindössze 1 millió forint, ráadásul az év elején még hitelek nélkül gazdálkodó cég szeptember végén 806 milliós hitellel bírt. Dörnyei Tibor pénzügyi igazgató a NAPI Gazdaság kérdésére elismerte, hogy ha fennmarad a jelenlegi osztalékpolitika - amely az adott tulajdonosi szerkezet mellett csaknem biztosra vehető - a cég hitelállománya tovább nő, de a normális működést még 2 milliárdos hitelszint sem veszélyezteti.
A Zwack Rt. idei adó előtti eredményterve 2,7 milliárd forint. Ezt a cég egy jó negyedik negyedévvel képes teljesíteni, ami 2,2 milliárdos adózott eredményt jelent.
Ha fennmarad a 750 forintos osztalék, a tulajdonosok 1,5 milliárd forintot vonnak el a cégtől, miközben a bővülő termelés forgótőke-többletigénye mintegy 700 millió. A Zwack idén 500 milliós amortizáció mellett 1 milliárd forintot fordít beruházásokra - egyebek mellett 16-féle új pálinka termékkel és Unicum, valamint Vilmos körte alapú, alacsony alkoholtartalmú üdítővel is piacra lépett -, így kiszámítható, hogy az év végére legalább félmilliárd forinttal romlik a pénzügyi pozíciója. Jövőre már a pénzügyi eredmény veszteségbe fordul és egy-két év múlva a tulajdonosoknak alighanem mérlegelniük kell, mennyi áldozatot ér meg a „mesebeli” osztalékszint fenntartása. Addig azonban a Zwack marad ami volt: alacsony likviditású, de stabil árfolyamú „családi ezüst”, amelynek ércfedezetét a magyar tőzsde legmagasabb, a tegnapi árfolyamra vetítve 12 százalékos osztalékhozama biztosítja.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet