Az Egis Gyógyszergyár Rt. 11 százalékkal, 55 milliárd forintra növelte árbevételét, az ennél jóval nagyobb volumennövekedést a forint erősödése tüntette el. A hazai piacon 20,8 milliárd forint volt a forgalom, ami dinamikus, 15 százalékos emelkedést jelent, a társaság 6,8 százalékos piaci részesedésével továbbra is őrzi második helyét a magyar gyógyszerpiacon. Az export 20 millió dollárral - 18 százalékkal - nőtt, különösen ígéretes az Egis teljesítménye a FÁK- és a kelet-európai piacokon. A közvetlen költségek az árbevételnél jóval nagyobb mértékben, 36 százalékkal nőttek, így a társaság üzemi eredményhányada 15 százalékra csökkent az egy évvel korábbi 26 százalékról.
A pénzügyi veszteség jelentősen, 4,9-ről 1,4 milliárd forintra csökkent, miután a fedezeti ügyletek januártól kezdve csak nyereséget hoztak a társaságnak. A pénzügyi tételek között található az elemzői várakozásoktól való elmaradás legfőbb oka is: a társaság szlovák, lengyel és cseh kereskedőcégében jelentős tőkeemelést hajtott végre, s tőkebefektetései értékét 793 millió forinttal le kellett értékelnie. A lépés ugyanakkor a konszolidált adatokat nem érinti.
A 6,644 milliárd forintos adózott eredmény 11 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól és csaknem 15 százalékkal a 7,786 milliárdos elemzői konszenzustól.
Marosffy László gazdasági vezérigazgató-helyettes a gyorsjelentést értékelő - oldott hangulatú - tájékoztatón vázolta a társaság októberben kezdődött, 2002/2003-as terveit.
Az Egis a FÁK piacokon 25, Kelet-Európában 20 százalékot meghaladó árbevétel-növekedést szeretne elérni. A belföldi piacon nyolcszázalékos bővüléssel kalkulálnak, amiben még nincs benne az áremelések (jelen ismeretek szerint 3,2 százalékos) hatása. A nyugat-európai késztermékexport értéke egymillió dollárral nőhet, míg a hatóanyag-kivitel 40 millió dollár körüli értéken stabilizálódik. Amennyiben a forint árfolyama nem változik lényegesen, úgy nem romlik tovább az üzemi eredményszint. Kedvező lehet e tekintetben, hogy a költségszerkezet szempontjából legkedvezőbb területen számítanak a legnagyobb bevétel-növekedésre, amit némileg ellensúlyoz, hogy ezeken a területeken van szükség a legintenzívebb marketingre. A pénzügyi eredmény a terv szerint tovább javul majd ,a megnövekedett készpénzállományt például csak államkötvényben kamatozatják, miután a befektetési alapokban tartott pénz az idén nem sokat hozott a konyhára.
A gyógyszeráremelésről Orbán István vezérigazgató elmondta: a kormány továbbra sem ismertette a 3,2 százalékos emelés kiszámításának alapját, és nem tudni azt sem, mi lesz a korábbi áremelés és a tényleges infláció különbözeteként adódó mintegy 2,2 százalékkal.
Az Egis egyébként hat új és két licenctermékkel jelenik meg a jövő évi közgyógylistán, a termékek közül a várakozások szerint három forgalma haladhatja meg már az első évben a négyszázmillió forintot.
Az Egis-papírok árfolyama csaknem öt százalékkal zuhant a tegnapi kereskedés során, az áresés ugyanakkor limitált lehet. A társaság megítélése ugyanis a „normál” üzletmenet mellett jelentős mértékben függ az elmúlt két hónapban az elemzők kedvencévé vált deramciclane-projekttől, amelyről - amint a sajtótájékoztatón elhangzott - 3-6 hónapon belül várhatóak újabb hírek.
M. G.
