A Mol Rt. az idén közel 3,6 milliárd köbméter gázzal készült fel a téli szezon kezdetére. Ez meghaladja a rendkívül hideg tavalyi tél előtt tárolt 3,4 milliárd köbmétert. A társaság biztosítottnak látja a földgázellátást az idei télen is. Az úgynevezett kiegyenlítő fogyasztóknál (főleg erőművek) bekövetkező kényszerű átállások más fűtőanyagra - ami főleg a tavaszi hideg napokra korlátozódik, amikor az addigra nagyrészt kiürült tárolókból egyre nehezebb kisajtolni a maradék gázt - nem rendkívüli események, ezeket a fogyasztók korábban szerződésben vállalták, amiért kedvezményeket kapnak a Moltól. A téli hidegben bekövetkező rekordfogyasztási időszakok - ezek száma egyre nő, a 2001-2002-es fűtési szezonban már 50 felett volt a napi 65 millió köbméter fogyasztással járó napok száma - kiegyenlítésére alkalmasak még az úgynevezett időszakos fogyasztókkal kötött szerződések, akik ilyenkor egyáltalán nem használnak gázt, amit szerződésben szintén előre rögzítenek. Ezekkel a szerződésekkel összesen naponta mintegy 5 millió köbméter fogyasztáscsökkenést lehet elérni.
A Mol november 20-a után kihirdetendő új stratégiájáról a társaság vezetői egyelőre nem árultak el közelebbit, csupán azt, hogy az 1999-ben meghirdetettekhez képest nem kell gyökeres változásokra számítani. Az új stratégia a bekövetkezett környezeti változásokhoz alkalmazkodva fogja folytatni azt, amit a társaság az elmúlt években követett. Ezzel kapcsolatban Hernádi Zsolt elmondta, hogy az INA megvásárlási folyamatában jelenleg nem a Molnál van a következő lépés, ők a „rövid listán” várják a felkérést a kötelező ajánlattételre. Ilyen felkérést eddig tudomásuk szerint senki nem kapott, ők is csak ennek ismeretében dönthetnek az esetleges beadásról.
A Mol privatizációjával kapcsolatban kiemelte, hogy tudomása szerint még nincs konkrét terv az állami tulajdonban levő Mol-részvénycsomag eladására, erre szerinte a gázüzletág helyzetének rendeződéséig nincs is igazán esély. Mosonyi György vezérigazgató ugyanakkor beszélt a különböző orosz politikai körök által hangoztatott vegyipari együttműködés szükségességéről. Ebből kiderült, hogy a Molnak mindenképpen szüksége van a TVK-ban birtokolt irányító pozícióra alaptevékenysége sikeres folytatásához, ezért főképp a késztermékek értékesítésében tudnak partnerséget elképzelni. Mindazonáltal elmondta, hogy orosz részről eddig még semmilyen konkrét megkeresést nem kaptak.
A. A. G.
