BUX 139231.16 -0,05 %
OTP 45340 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Novemberben régi-új stratégia a Moltól

Várhatóan november 20-a után teszi közzé a Mol Rt. új stratégiáját. A tervek szervesen folytatják az 1999-ben meghirdetett hároméves, a regionális olajtársaság létrehozását célzó elképzeléseket, de az azóta bekövetkezett változásokhoz alkalmazkodva - jelentette ki Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a cég tegnap tartott sajtóreggelijén. Szemmelveisz Zoltán, a Mol földgázüzletágának igazgatója ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy a hazai gázfogyasztás 2010-ig prognosztizálható növekedése miatt 2005-től várhatóan mintegy 450 milliárd forintnak kellene áramolnia a gázellátási rendszerbe.

2002. november 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol Rt. az idén közel 3,6 milliárd köbméter gázzal készült fel a téli szezon kezdetére. Ez meghaladja a rendkívül hideg tavalyi tél előtt tárolt 3,4 milliárd köbmétert. A társaság biztosítottnak látja a földgázellátást az idei télen is. Az úgynevezett kiegyenlítő fogyasztóknál (főleg erőművek) bekövetkező kényszerű átállások más fűtőanyagra - ami főleg a tavaszi hideg napokra korlátozódik, amikor az addigra nagyrészt kiürült tárolókból egyre nehezebb kisajtolni a maradék gázt - nem rendkívüli események, ezeket a fogyasztók korábban szerződésben vállalták, amiért kedvezményeket kapnak a Moltól. A téli hidegben bekövetkező rekordfogyasztási időszakok - ezek száma egyre nő, a 2001-2002-es fűtési szezonban már 50 felett volt a napi 65 millió köbméter fogyasztással járó napok száma - kiegyenlítésére alkalmasak még az úgynevezett időszakos fogyasztókkal kötött szerződések, akik ilyenkor egyáltalán nem használnak gázt, amit szerződésben szintén előre rögzítenek. Ezekkel a szerződésekkel összesen naponta mintegy 5 millió köbméter fogyasztáscsökkenést lehet elérni.
A Mol november 20-a után kihirdetendő új stratégiájáról a társaság vezetői egyelőre nem árultak el közelebbit, csupán azt, hogy az 1999-ben meghirdetettekhez képest nem kell gyökeres változásokra számítani. Az új stratégia a bekövetkezett környezeti változásokhoz alkalmazkodva fogja folytatni azt, amit a társaság az elmúlt években követett. Ezzel kapcsolatban Hernádi Zsolt elmondta, hogy az INA megvásárlási folyamatában jelenleg nem a Molnál van a következő lépés, ők a „rövid listán” várják a felkérést a kötelező ajánlattételre. Ilyen felkérést eddig tudomásuk szerint senki nem kapott, ők is csak ennek ismeretében dönthetnek az esetleges beadásról.

A Mol privatizációjával kapcsolatban kiemelte, hogy tudomása szerint még nincs konkrét terv az állami tulajdonban levő Mol-részvénycsomag eladására, erre szerinte a gázüzletág helyzetének rendeződéséig nincs is igazán esély. Mosonyi György vezérigazgató ugyanakkor beszélt a különböző orosz politikai körök által hangoztatott vegyipari együttműködés szükségességéről. Ebből kiderült, hogy a Molnak mindenképpen szüksége van a TVK-ban birtokolt irányító pozícióra alaptevékenysége sikeres folytatásához, ezért főképp a késztermékek értékesítésében tudnak partnerséget elképzelni. Mindazonáltal elmondta, hogy orosz részről eddig még semmilyen konkrét megkeresést nem kaptak.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet