A NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők várakozásait csaknem 400 millió forinttal meghaladó, 3 milliárd 644 millió forintos adózott eredményről számolt be a Démász Rt. háromnegyed éves gyorsjelentésében. Ez 25 százalékot meghaladó javulást jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest, ami ugyan romló arányt mutat a félévi számokhoz viszonyítva, akkor azonban az összehasonlításul szolgáló időszakban az áramárvita miatt sokkal alacsonyabb volt a profit, mint a mostani bázis. Az áramszolgáltató társaság részvényenkénti nyeresége 984 forint, szemben az egy évvel korábbi 784 forinttal. Külön kiemelendő, hogy önmagában a harmadik negyedév (424 forint az előző év hasonló időszakában elért 375 forinthoz képest) javulást mutat, annak ellenére, hogy az áramszolgáltató teljesítményét elsősorban meghatározó árviszonyok a tavalyi év második félévében kedvezőbben alakultak, mint az idén.
Az összehasonlítást meglehetősen bonyolulttá tevő hazai értékesítési és vásárlási áramárak változásai alapján a Démásztól az első és második negyedévben kedvezőbb, míg a harmadik negyedévben a bázisnál rosszabb számokat kellett volna kapni. Ehhez képest meglepő a most lezárt negyedévben bekövetkezett javulás.
Ennek oka a társaság gyorsjelentése szerint a harmadik negyedévben különösen megugró villamosenergia-értékesítés volt. A társaság a viszonteladásokkal ugyan teljesen leállt, ezért az összes fogyasztóra nézve csupán 3,73 százalékos volt a növekedés, viszont a lakossági fogyasztóknál a júliustól szeptember végéig terjedő időszakban 4,82, a teljesítménydíjas fogyasztóknál pedig 5,9 százalékos volt az emelkedés. Ezek a számok az alapvetően stabil, általában lassan és kis lépésekben változó árampiacon szokatlanul gyors növekedést mutatnak. A társaság gyorsjelentése ennek okát többek között a lakosság elektromos készülékekkel való ellátottságának növekedésében látja (a nagyfogyasztóknál pedig a Szegedi Konzervgyár bővülő vásárlásaiban).
Az energiaszolgáltató cégek esetében oly fontos mutató, a hálózati veszteség aránya viszont gyakorlatilag változatlan maradt (9,45 százalék helyett 9,46 százalék). Az idei első félév jó teljesítményének fényében a teljes háromnegyedévre vonatkoztatva azonban ez is javulás (10,77 helyett 10,39 százalék). A harmadik negyedévben tehát ezen a területen nem sikerült sok javulást elérni, amin némiképp szépít, hogy a korábban említett viszonteladói értékesítés megszűnésével egy hálózati veszteséggel alig járó tétel esett ki.
A megnövekedett beruházások okozták a társaság tavaly még 253 milliós pénzügyi eredményének negatívba fordulását. Ez egybevág a menedzsment meghirdetett stratégiájával, mely szerint a beruházásokat hitelekből kell finanszírozni, ez eddig a tulajdonosok szándékával is találkozott, hiszen a társaság évek óta szinte teljes eredményét osztalékként fizeti ki. Az osztalékpolitika változatlansága esetén a Démász-részvényesek a mostani gyorsjelentést alapul véve viszonylag optimisták lehetnek. A korábbi 1000 forintos részvényenkénti osztaléknál az idén szinte bizonyosan többet - megfigyelők szerint legalább 1100--1150 forintot - is képes lehet kifizetni a cég, különösen ha figyelembe vesszük, hogy a magyar számvitel szerint általában magasabb az eredmény. A jövő évre vonatkozóan Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató elmondta, hogy az infláció feletti várható áramáremelés szándéka számukra még nem mond sokat, hiszen nekik az árrés a lényeges, a mostani emelésből pedig szerinte inkább a jelenleg veszteséges MVM részesül majd.
Almás Andor
