BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készül a részvénycserére a Mol

Három hónap alatt 25 milliárd forintot költött saját részvényeire a Mol, többet, mint bármely más magyar társaság valaha is. A múlt heti 125 ezer darabos vásárlással már tőkéjének 5,6 százaléka, 5 millió 517 ezer részvénye van a tulajdonában, amely jócskán növeli a menedzsment mozgásterét, akár egy formabontó részvénycserés akvizícióra is. Ugyanakkor az akció arra is alkalmas, hogy a 25 százalékos állami Mol-pakett mindjobban közelgő eladása előtt „megtisztítsa” a piacot az olcsón eladó papíroktól.

2002. november 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol Rt. tegnap bejelentette, hogy a múlt héten (október 29-től november 4-ig) további 122 500 saját részvényét vásárolta meg a tőzsdén. Ezzel már 5 millió 517 ezer 608 részvényét birtokolja, amely a jegyzett tőke 5,6 százaléka. Az olajtársaság az augusztus 2-i, az alaptőke 10 százalékáig terjedő sajátrészvény-vásárlást eldöntő it-döntés óta 5 millió 59 ezer részvényt vett a tőzsdén, és összesen több mint 25 milliárd forintot költött részvényeire. Ezzel a magyar tőzsdén az OTP hasonló arányú, 36 milliárd forintot érő pakettje után a Molé a második legnagyobb, összesen 28 milliárd forintot érő sajátrészvény-pakett.
A vásárlási akció kezdete óta 4400 forintról 13 százalékkal emelkedett az olajrészvény kurzusa, ami nem meglepő, hiszen akadtak olyan hetek, amikor a teljes tőzsdei forgalom 50-55 százalékát a saját vásárlások adták. Az eddig felvásárolt mennyiség (figyelembe véve az állam 25,1 és az OMV 10 százalékos pakettjét) a közkézhányad 8 százalékát jelentette, így alighanem hosszabb távon is befolyásolja a papír likviditását.
A 25 milliárdos részvény-visszavásárlási akció a magyar tőkepiacon példátlan volumenű, hiszen az OTP tíz év alatt fokozatosan és jóval olcsóbban szerezte hasonló arányú, csak éppen az árfolyam-emelkedés miatt többet érő pakettjét. A Mol vezetőinek meglehetősen biztosaknak kell lenniük a dolgukban, ha éves szinten 2 milliárd forintos kamatterhet is vállalnak az akció kedvéért. A deklarált cél egy esetleges részvénycseréhez való „muníció” megszerzése, ez viszont alighanem drágább megoldás, mint a „sima” részvénykibocsátás. A Mol igazgatóságának van ugyan közgyűlési felhatalmazása 25 százaléknyi, a tőzsdei sorozattól eltérő sorozatú részvény kibocsátására pontosan körülírt célra, ám ez az igazgatóság számára meglehetősen sok kötöttséget tartalmaz. A 10 százalékos keret - amelynek kitöltése ilyen ütemben még december végéig valószínűsíthető - jócskán növeli a Mol-menedzsment mozgásterét, akár egy „formabontó” tranzakció gyors nyélbeütésére is. Talán nem véletlen, hogy mindkét, a saját részvényeknek üdvös hatást tulajdonító nagy magyar tőzsdei cég igazgatóságában ugyanaz a személy, Csányi Sándor ül meghatározó pozícióban (az OTP-ben elnök-vezérigazgatóként, a Molban alelnökként).
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet