BUX 139467.42 0,12 %
OTP 45420 0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Slovnaft-ügyletet gyanítanak a háttérben

A Mol által gyors ütemben folytatott sajátrészvény-vásárlási akció, amelynek eredményeképpen az olajtársaság már 5 százalékot meghaladó pakettel rendelkezik, továbbra is találgatásokra ösztönzi a piaci szereplőket. A vásárlás pontos célját ugyan a társaság döntéshozóin kívül egyelőre senki sem ismeri, ahogy növekszik azonban a csomag, egyre részletesebb koncepciók látnak napvilágot, amelyek tudni vélik a megoldást.

2002. október 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsdei körökben terjedő új magyarázat a Slovnaft többségi részesedésének jövő március végétől esedékes megszerzésével hozza összefüggésbe a Mol Rt. heti rendszerességgel bejelentett sajátrészvény-vásárlásait (NAPI Gazdaság, 2002. október 24., 11. oldal). Miró József, a Cashline Értékpapír Rt. elemzője a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy ő egyáltalán nem tartja elképzelhetetlennek e lehetőséget. Szerinte még az elszámolási árfolyam is - amelynek alapján a részvények cserearánya megállapítható - kikalkulálható. Konzervatívan számolva 6500-7000 forintos Mol- és az eredeti Slovnaft-tranzakció árából kiindulva 36 dolláros Slovnaft-árat lát lehetségesnek. A koncepciót véleménye szerint Slavomir Hatinának, a Slovnaft elnökének a Mol felügyelőbizottságába való októberi bekerülése is alátámasztja.

A Mol kommunikációs igazgatója, Felkai György a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy társasága nem szokott piaci pletykát kommentálni, ezért csupán az augusztus 2-án tett bejelentést tudja megismételni. Eszerint a vételek magyarázata, hogy a Mol ezzel olyan sajátrészvény-állományt hozna létre, amely a regionális tranzakciók során nagyobb rugalmasságot biztosíthat számára az esetleges versenytársakkal szemben.
A koncepció a társaság részéről tehát a legkevésbé sem nyert megerősítést, ráadásul jó néhány tényező ellene is szól. (Például az, hogy mire volt jó az igazgatóságnak az alaptőke-emelésre szóló közgyűlési felhatalmazás.) A minimálisan 50 százalék plusz egy szavazati arány elérését biztosító Slovnaft-opció lehívására a hazai olajtársaság egyáltalán nem kötelezett, sőt már eredetileg is hangsúlyozta, hogy a fennmaradó 14 százalék körüli csomagot könnyen lehet, hogy inkább a piacon vásárolja össze. (Jelenleg a Mol 36,2 százalékos tulajdonos.)
A mostanában 17 euró körül mozgó Slovnaft-árfolyam - igaz, még a magyar fogalmak szerint is meglehetősen illikvid piacon - alig fele az eredeti tranzakció 36 dollár körüli részvényenkénti árának.
Ráadásul azóta 14 százalékot jóval meghaladó mennyiségű részvénycsomag került 800 korona (18-21 dollár) körüli áron különböző pénzügyi befektetőkhöz (többek között a Penta Investment Ltd. és a J&T Finance Group alkotta konzorciumhoz - NAPI Gazdaság, 2001. október 18., 11. oldal)., tőlük pedig vélhetően a 36 dolláros eredeti árnál alacsonyabban is lehet részvényt venni.
Ezt pedig vélhetően a Mol is szívesebben kihasználná, különösen azért, mert 50 százalékot meghaladó tulajdonszerzését követően a szlovák törvények értelmében vételi ajánlattételre lesz köteles. A szlovák kisrészvényesek nagy kérdése akkor az lehet, hogy a magyar olajtársaság mennyire lesz bőkezű velük, ebben információink szerint a szlovák jogszabályok a hazainál jóval tágabb teret engednek.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet