A Mezőgép Rt. bejelentette, hogy egy éves szinten 5 millió dollár (mintegy 1,25 milliárd forint) árbevételt jelentő új üzletet szerzett kerékmodul gyártására, ami a mezőgazdasági gépeket gyártó üzletágat érinti. A projekt teljes felfutása 2004-re várható. A megrendelés tényén túl jó hír, hogy a társaság a mezőgépgyártó üzletágban növelheti termelését, amelytől az autóiparban érvényes árrésnél nagyobb nyereséghányadot remélhetnek a részvényesek (bár a nyerseséghányad nyilvánvalóan nem vetekedhet a saját fejlesztésű kukoricacső-törőével). Információink szerint mindez nem igényel új beruházást, gépbeszerzést, a társaság meglévő kapacitásaival, esetleg új dolgozók felvételével le tudja gyártani a kerékmodulokat.
Az elmúlt években az is hozzájárult a Mezőgép nyereségének visszaeséséhez, hogy a nagy volumenű új megrendelések jelentős beruházást igényeltek, amelyek megtérülése csak a teljes felfutást, vagyis a folyamatos, nagy tételű sorozatgyártást követően lett volna biztosított. Az autóipar válsága ilyen szempontból a legrosszabbkor jött, amikor a beruházások már elkészültek, a megrendelő viszont - a kereslet visszaesése miatt - az előzetes tervben szereplő darabszámnál jóval kevesebbet hívott le.
A most bejelentett szerződés mellett a társaság az elmúlt hetekben több, a mezőgép- és az autóalkatrész-üzletágat érintő új megrendelésről folytatott tárgyalásokat, így lehetséges, hogy a részvényesek további jelentős megrendeléseknek is örvendhetnek majd. A sikeres üzletszerzés híre megállította a részvény mélyrepülését: a papír kurzusa a múlt héten mintegy 15 százalékkal emelkedett.
M. G.
