A nyári csökkenés, illetve a szeptember eleji stagnálás után ismét erőteljes növekedésnek indult az OTP Optima, az ország messze legnagyobb befektetési alapjának nettó eszközértéke (vagyona). A szeptember közepi, 414 milliárd forint körüli szintről mára 423-424 milliárd forintra emelkedett a benne lévő befektetői pénzek értéke. Amint az alap szeptemberi portfóliójelentéséből kiderül, kezelője változatlanul rendkívül óvatos befektetési politikát folytat, hiszen a tőke több mint kétharmadát pénzpiaci betétben és kincstárjegyekben tartja. (Amint a június végi féléves jelentésből kiderül, az alap időnként jelentős összegeket helyez el külföldi bankokban is - NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 27., 7. oldal.)
A jelek szerint az OTP Alapkezelő viszonylag óvatosan bánik a részvénybefektetésekkel, ahogyan a többi nagyobb pénzügyi csoport is (NAPI Gazdaság, 2002. október 16., 11. oldal). A Quality nevű részvényalapjában és a Platina nemzetközi alapban csak 64-65 százaléknyi részvényt tartott szeptember végén.
Az előbbiben a legnagyobb súlyú részvények az OTP, a Mol, a Matáv, a Richter és a Démász, de több cseh és lengyel papírt is felsorol a jelentés. (A konstrukció tavasszal kezdte befektetéseit térségünk más piacaival is színesíteni.) A Paletta nevű vegyes alapban is főként ezeket a papírokat találjuk, de említették a Zalakerámiát, a Nabit és Fotexet is. A Platina nagyrészt Nyugat-Európára koncentrál, de észak-amerikai és japán papírjai szintén vannak. Az alapkezelő egyébként úgy véli, hogy a nemzetközi részvénypiacok esése számos esetben már nem indokolható a vállalati fundamentumokkal, „túladott helyzet” alakult ki. Így elképzelhető, hogy azóta már növelte a részvények mennyiségét.
E. J.
