Úgy tűnik, a világgazdaság gyenge teljesítménye közvetett módon pozitív hatással is lehet a magyar tőzsdei cégekre. Lapunk információja szerint az orosházi Mezőgép Rt. több új megrendelésre is számíthat, miután nyugat-európai és észak-amerikai cégek költségcsökkentési megfontolásból kihelyezik egyes termékeik gyártását. A Mezőgép az elmúlt hetekben intenzív tárgyalásokat folytatott több új termék gyártásáról, s a tárgyalások eredményeként olyan megrendelésekhez juthat a társaság, amelyek már a bejelentésköteles kategóriába tartoznak. Mint Furár György pénzügyi igazgatótól megtudtuk, a társaság kommunikációs politikája szerint olyan új szerződéseket kell bejelentenie, amelyek értéke eléri az évi egymilliárd forintot.
Lapunk információja szerint a legnagyobb megrendelés egy észak-amerikai társaságtól érkezhet, és mezőgazdasági gépek szállítására szól majd. Összességében a mezőgazdasági üzletág - amelyben az első félévben összevonásokat hajtottak végre -, illetve az autóalkatrész-gyártás is két-két jelentősebb új megbízásra számít. A Mezőgép Rt. tőzsdei bevezetésének évében, 1997-ben még másfél milliárd forintos adózott eredménnyel büszkélkedhetett, de ezt a szintet csak két évig sikerült tartania. A mezőgazdasági gépmegrendelések csökkenése és a folyamatos új beruházások következtében 1999-től kezdve a profit évről évre apadt, amit az autóipart sújtó, tavaly elmélyült válság súlyosbított: tovább szűkült az üzletágra jellemző, korábban sem túl magas - 5-10 százalékos - árrés. Az adózott nyereség 1999-ben 272, 2000-ben 636 millió forint volt, 2001-ben pedig 368 millióra esett. Az idei kilátások sem sokkal kedvezőbbek, a féléves gyorsjelentésben (amely egyébként 139 milliós nyereséget tartalmazott) a Mezőgép vezetése jelezte: az idei profit - a magas önköltségszint, a várható árfolyamveszteség és a hitelállomány emelkedése miatt - várhatóan elmarad a tavalyitól.
M. G.
