Jóllehet a tőkepiaci törvény 2004. december 31-i határidővel írja elő a korábban kinyomtatott formában előállított értékpapírok dematerializálttá alakítását, számos társaság már az idén megteszi ezt. Most a K&H Részvény Alapnál született ilyen döntés, amely elsősorban az alap - átalakult, beolvadt - elődei, a Profit-alapcsalád jegyeinek még fiókban heverő példányait érinti. Dematerializálják egy keszthelyi székhelyű, time-sharing rendszerű üdültetéssel foglalkozó cégcsoport (Abbázia, TS Apartman stb.) négy tagjának részvényeit is.
Az év során már számos társaság vagy alapkezelő választotta ezt az utat, a nyáron például öt Hunnia-alapot alakítottak át. Az Első Pesti Telefontársaság papírjait hasonló célból december 9-ig lehet benyújtani, a BorsodChemét november 5-ig, a Globus e heti közgyűlésén szintén döntenek majd ilyesmiről. A korai úttörők között volt például tavasszal az OTP Bank, illetve az eco.hu.
Azoknak a cégeknek, amelyeknek egyéb okokból újra kéne nyomtatniuk az értékpapírjaikat, nyilván már nem éri meg újabb nyomdaköltségeket vállalni, érdemesebb egyből a dematerializációt választaniuk. Ilyen ok lehet például, ha megváltozik a cég neve, vagy elfogynak az értékpapírról az osztalék- vagy hozamszelvények. Bár az idén már csak dematerializált papírokat lehet kibocsátani, egy könnyítés szerint a korábban már kinyomtatott sorozatok mennyiségének növelése, újabb kibocsátása során ezt a szabályt még nem kell alkalmazni.
E. J.
