BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kormánydöntés a Forrásról

Tegnap jelent meg a Magyar Közlönyben a kormány múlt héten született rendelete a forgalomban lévő kárpótlási jegyek bevonására létrehozott társasággal kapcsolatos pénzügyminiszteri feladatokról és a határidőkről. Eszerint január 31-ig a részvényeket fel kell kínálni a jegytulajdonosoknak és elő kell készíteni a tőzsdei bevezetést.

2002. október 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány tegnap közzétett 1176/2002, (X. 10.) számú határozatában döntött a forgalomban lévő kárpótlási jegyek bevonására szolgáló befektetési társaságról. A rendelet ugyan nem nevesíti az e célra kiszemelt Forrás Vagyonkezelő és Befektetési Rt.-t (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 30., 7-8. oldal), de meghatározza a határidőket és a pénzügyminiszter személyében az intézkedésekért felelős kormánytagot. Eszerint az ÁPV Rt.-nek december végéig kell apportálni a társaságba „olyan értékben további társasági részesedést és ingatlant, hogy az megfelelő ajánlatot képviseljen a még forgalomban lévő kárpótlási jegyekkel szemben”.
A rendelet szerint január 31-ig kell felkínálni a részvényeket a kárpótlásijegy-tulajdonosoknak - előkészítve a társaság tőzsdei bevezetését - olyan módon, hogy az alanyi kárpótoltak allokációs előnyét biztosítani kell. A korábbi jegyzésekből jól ismert kitételnek ezúttal csak elméleti jelentősége van, mivel a Forráshoz mindenki hozzáfér; a 10 milliárd forint névértékű részvény elvileg minden jegy cseréjéhez elegendő.
Mivel a kibocsátás előkészítése a tájékoztató PSZÁF-nak való benyújtásáig tart és az ajánlattétel meghirdetése is 8 napot igényel, a tényleges jegyzésre alighanem csak február második felében, esetleg márciusban lesz mód (még ha valószínűsíthető is, hogy ez esetben a PSZÁF nem fog késlekedni az engedély megadásával). Mivel a csere természetéből adódóan hosszú jegyzési időszakra és széles jegyzőhálózatra lehet számítani, a Forrás-részvények tőzsdei bevezetése valószínűleg nem várható májusnál korábbra.
A piacon lévő csaknem 10 milliárd forint címletértékű kárpótlási jegy bevonása két-három hónap alatt nem várható, így minden bizonnyal az első menet után még többször is megnyílik a csere lehetősége. Minthogy az egy jegy-egy Forás-részvény arányon az ÁPV aligha akar és tud változtatni, a tőzsdei bevezetés után elvileg a két instrumentum árfolyama valamennyire egymáshoz kötötten fog mozogni. Abból adódóan, hogy a jegyért a későbbiek során várhatóan még többször is lehet Forrást kapni, Forrásért viszont jegyet nem (legfeljebb osztalékot), alighanem a Forrás-papír tőzsdei eladhatósága fogja meghatározni a jegy árfolyamát.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet