Az 1996 októberében a Bankár Kft. által kifejezetten határidős devizaügyletekre létrehozott és 1997-től 2002 elejéig a tőzsdén is megfordult Rizikó Factory Általános Spekulatív Rt. (a magyar piacon szokatlan névadás Réthy Imre jelenlegi GKM-államtitkárt dicséri) nevet és tevékenységi kört vált.
Az igazgatóság közzétette, hogy a cég fő tevékenysége a jövőben a szőlészet és borászat lesz, alapszabályában az eddig jobbára pénzügyi jellegű tevékenységi köröket a növénytermesztés, a szőlészet, a szarvasmarha-tenyésztés és a vadgazdálkodás váltja fel, illetve egészíti ki, a november 13-ára összehívott rendkívüli közgyűlés döntésétől függően.
Debreczeni Kálmán, a Rizikó Factory igazgatóságának elnöke - egykor a két Factory cég vagyonkezelését is végző Dunainvest első embere - a NAPI Gazdaságnak elmondta, a társaság fő tulajdonosai (a D-Termin Kft. és az MDF Rt.) a bizonytalan megtérülésű spekulatív üzletek helyett a mezőgazdaságban, pontosabban a történelmi borvidékeken folytatott szőlőművelésben és borkészítésben látják a biztató jövőt. Az etyeki-budai, illetve a szekszárdi borvidéket vizsgálják befektetési szempontból, e területeken - vélhetően leginkább Etyek térségében - saját ültetvényeket, bor- és pezsgőpalackozót és megfelelő tárolókapacitást szeretnének kiépíteni.
A Rizikó „társcége”, a Második Deviza Factory Rt. ugyancsak nevet változtat - az új nevet e cégtől sem sikerült megtudnunk -, a vállalkozás a valahai részvényüzletek helyett jelenleg szarvasmarha-tenyésztéssel foglalkozik egy bátaszéki tehenészet birtokában. A tavalyi évet a 844 millió forint jegyzett tőkéjű Rizikó 573 milliós, a 170 millióval alapított MDF 510 milliós saját tőkével zárta.
K. G. T.
