Adrian Nastase román miniszterelnök tegnap bejelentette, hogy a kormány új pályázatot ír ki a BCR privatizációjára, és leszögezte: egyértelműen nincs már elegendő idő ahhoz, hogy a privatizációs folyamatot 2002-ben lezárják. Az OTP Bank vezetése - mint Wolf László, az akvizíciós stratégiáért is felelős vezérigazgató-helyettes lapunknak elmondta - tudomásul veszi a román kormány döntését, de ezzel együtt sem kíván változtatni külföldi bankakvizíciós stratégiáján. Az OTP stratégiája Romániát az elsődleges célországok egyikeként jelölte meg, mondta a vezérigazgató-helyettes, de nem kommentálta azokat a lapunkban is megjelent híreket (NAPI Gazdaság, 2002. október 8., 7-8. oldal), hogy a magyar bank még ezen a héten tárgyalásokat kezd a Banca Transilvania többségi pakettjének megvásárlásáról. (Csányi Sándor pénteken mondta el lapunknak, hogy az OTP már korábban felvette a kapcsolatot „az egyik jó nevű román magánbankkal", illetve tulajdonosaival.)
Mint ismeretes, a román bankban 15 százalékos tulajdonrésszel bír az EBRD, és az OTP vezetése korábban többször is utalt arra, hogy akvizícióinál ideális partner lehetne egy nemzetközi pénzügyi intézmény. A Banca Transilvania árfolyama tegnap 200 lejjel (3100-ról 3300-ra) emelkedett a hírre, hogy a bankot „kinézte" magának az OTP. Kapitalizációja a 6 százalékos emelkedés nyomán elérte a 70 millió dollárt, míg a tegnap - nyilván nem feltétlenül a román hírek nyomán - 4,1 százalékkal, 1851 forintig eső OTP tőkeértéke 2,1 milliárd dollár volt.
K. G. T.
