A súlyos veszteségekkel küzdő, két évvel ezelőtti tőzsdei értékének kilenctizedét elvesztő Deutsche Telekom - a Matáv 59,6 százalékos tulajdonosa - 2005 végéig dolgozói ötödétől válik meg - erősítette meg a sajtóhíreket a Bloomberg tudósítása szerint Ulrich Lissek szóvivő. A távközlési óriás 254 ezer dolgozójából 55 ezernek van veszélyben az állása, mindettől a cég évi 500-1000 millió euró megtakarítást remél.
A leépítési akció 46 ezer németországi dolgozó mellett a külföldi érdekeltségek - köztük a Matáv - 11 ezer dolgozójára is kiterjed. Valószínűleg e lépés előkészületei jegyében kezdett a Matáv vezetése már augusztusban - meglehetősen titokban - tárgyalni a szakszervezetekről egy első megközelítésben 1200 dolgozóra kiterjedő fokozatos leépítésről (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 6., 7-8 oldal). A Matáv egyébként 2001 elején már végrehajtott egy drasztikus, kétezer emberre kiterjedő leépítést; a teljes Matáv-csoportban jelenleg mintegy 16 ezren dolgoznak. A DT-átlagnál kisebb magyar leépítési arányt valószínűsíti, hogy a Matáv (főként a Westel miatt) a DT-csoport egyik legnyereségesebb cége.
K. G. T.
